خرید عمده سدیم تری پلی فسفات

سدیم تری پلی فسفات (STPP)، یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی Na5P3O10 می باشد که به آن پلی گان نیز گفته می شود. این نمک سدیم، در شکل ظاهری بی رنگ است که در ترکیب خود پنتا آنیون پلی فسفات دارد و  پایه مزدوج اسید تری فسفریک می باشد.

این ماده توانایی بالایی در در ترکیب یون های فلزی دارد و می تواند با  یون های آهن، کلسیم، منیزیم و سایر یون های فلزی کمپلکس های محلول تشکیل دهد. همچنین فرم محلول آن به تدریج در آب به فسفیت هیدرولیز می شود که می تواند آب سخت را نرم کند. تری پلی فسفات سدیم به عنوان یک کمپلکس کننده یون های سنگین در آب عمل می کند که کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارد به همین دلیل خرید عمده سدیم تری پلی فسفات تقاضای زیادی دارد.

خرید سدیم تری پلی فسفات

خرید سدیم تری پلی فسفات یکی از پر کاربردترین مواد اولیه ای است که در ساخت محصولات شوینده به عنوان main builder کار می رود. مهمترین علتی که موجب استقبال از مصرف این ماده شیمیایی می شود، قدرت سخت گیری از  آب شستشو می باشد. جهت اطلاع از قیمت های روز با تیم بازرگانی شرکت راگ Raag تماس بگیرید.

فروش سدیم تری پلی فسفات

این ماده به دلیل استفاده فراوان در مواد شوینده و سایر صنایع مهم و ضروری، تولید انبوه دارد و مشتریان زیادی به دنبال آن هستند. بر همین اساس فروش سدیم تری پلی فسفات در بسته هایی با وزن های ۲۵ یا ۵۰ کیلوگرمی و با درجه خلوص ۵۷% صورت می گیرد. سدیم تری پلی فسفات مصارف خانگی و صنعتی زیادی دارد که در کشور ما نیز سالانه مصرف بالایی در صنایع شوینده دارد. این ماده با نرم کردن آب و افزایش کارایی سورفکتانت ها در پاکیزگی نقش مهمی بازی می کند. بنابراین یکی از اجزای اصلی در فرمولاسیون شوینده ها از جمله پودرهای شوینده می باشد.

سفارش سدیم تری پلی فسفات

خرید سدیم تری پلی فسفات برای استفاده در صنایع غذایی به عنوان ماده نگهدارنده به خصوص در مواد غذایی گوشتی، سبب حفظ رطوبت شده  و نقش مهمی در افزایش وزن فروش غذاهای دریایی دارد. به همین دلیل بسیاری از دولت ها مقادیر مشخصی برای استفاده در غذاها تدوین کرده اند. سازمان غذا و دارو ایالات متحده STPP را به عنوان ماده بی خطر شناخته است. همچنین به دلیل کاربرد فراوان این ماده در صنایع مختلفی مانند صنعت چرم، پتروشیمی، منسوجات، تولید لاستیک، ضد یخ و صنایع داروسازی سفارش سدیم تری پلی فسفات متقاضیان زیادی جهت خرید عمده سدیم تری پلی فسفات دارد.

تری پلی فسفات سدیم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سدیم تری فسفات (STP)، یا سدیم تری پلی فسفات (STPP)، یا تری پلی فسفات (TPP)، یک ترکیب غیر آلی است که با فرمول Na5P3O10 شناخته می شود. سدیم تری پلی فسفات به شکل پودر سفید رنگ به دو صورت بدون آب و شش آبه تهیه می شود و رطوبت موجود در هوا را جذب می کند. این ترکیب با مخلوط فسفات سدیم خشک، STPP بازیافت شده، آب و مخلوط شدن آن در دمای 400 و 550 درجه سانتیگراد در کوره تهیه می شود و میزان چگالی آن 1.04-1.07 کیلوگرم بر دسی متر مکعب می باشد.

 

سدیم تری پلی فسفات (Sodium TriPolyPhosphate) یا STTP به عنوان عامل سخت گیر در آب پاک کننده در تهیه اکثر شوینده ها استفاده می شود. همچنین به عنوان افزودنی غذایی برای تازگی محصولات غذایی، در گوشت و غذاهای دریایی برای حفظ رنگ طبیعی، در پالایش نفت و متالوژی و عامل برنزه سازی چرم استفاده می شود. جهت خرید عمده سدیم تری پلی فسفات می توانید با شرکت راگ Raag تماس بگیرید.

مشخصات فنی سدیم تری پلی فسفات

این ترکیب همانند نمک های دیگر در آب محلول و در برخی از الکل ها مانند اتانول نامحلول است. چگالی آن 2.52 گرم بر لیتر است که به علت ساختار پلیمری نسبت به سایر فسفات ها بسیار پایدار تر است.

روش تولید سدیم تری پلی فسفات

فرآیند تولید سدیم تری پلی فسفات شامل چند مرحله اصلی می باشد که عبارت است از:

 

روش اول تولید سدیم تری پلی فسفات

یک ترکیب سدیم، مانند هیدروکسید سدیم (NaOH) با اسید فسفریک واکنش داده و مخلوطی را حاوی مونوسدیم فسفات (NaH2PO4) و دی سدیم فسفات (Na4HPO4) تشکیل می دهد. اسید فسفریک از روش فرآیند مرطوب یا کوره تهیه می شود. این مخلوط از فرم محلول به جامد تغییر شکل داده و رسوب می کند. این مخلوط تا زمانی که فسفات های مونوسدیم و دی سدیم تجزیه شود، به تری پلی فسفات سدیم (Na5P3O10) تبدیل می شود. آب اضافی نیز از طریق تبخیر خارج می گردد و باقیمانده به صورت پودر سفید رنگ بسته بندی شده و روانه بازار می شود.

 

در طی این فرآیند محصولات متنوعی مانند تری سدیم فسفات، سدیم دی هیدروژن فسفات و دی سدیم هیدروژن فسفات تولید می شود. با این روش سالانه دو میلیون تن از این ماده تولید می شود که پاسخگوی خرید عمده سدیم تری پلی فسفات می باشد.

 

2 Na2HPO4 + NaH2PO4 → Na5P3O10 + 2 H2O

روش دوم تولید سدیم تری پلی فسفات

در این روش از فرآیند مرطوب (wet process) استفاده می شود که مراحل آن را می توان به صورت واکنش اسید فسفریک با یک ترکیب سدیم دار و تشکیل مخلوط واکنشی شامل محلول آبی Na2HPO4 و NaH2PO4 با pH بالاتر از 6 و حرارت دادن در دمای  400 تا 550 درجه سانتیگراد و انجام یک مرحله کریستالیزاسیون و در ادامه تشکیل کریستال Na2HPO4.7H2O روش تولید سدیم تری پلی فسفات با تبلور مجدد این ماده در دمای ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتی گراد حل می‌شود، محلول آبی از %۱۷ تا ۲۲% تهیه و فیلتر می‌شود تا ناخالصی‌ها از محلول جدا شود. سپس توسط خلأ، جداسازی و خشک شدن،  تغلیظ می‌شود تا محصول نهایی تهیه شود.

کاربرد سدیم تری پلی فسفات در صنایع مختلف

به دلیل کاربرد فراوان این ماده خرید عمده سدیم تری پلی فسفات جهت استفاده در صنایع مختلف انجام می شود. برخی از مهمترین کاربردهای این ماده عبارتند از:

در صنایع شوینده

اکثر STPP تولیدی در گرید صنعتی در صنایع شوینده کاربرد دارد. این ترکیب به عنوان نرم کننده آب سختی که حاوی غلظت بالای +۲ Mg و +۲ Ca است، در مواد شوینده استفاده می شود.

صنایع غذایی

STPP food grade، در گرید خوراکی به عنوان ماده نگهدارنده برای گوشت، فرآوری غذاهای دریایی، مرغ و خوراک دام استفاده می شود. این ترکیب در تولید مواد غذایی با شماره ۴۵۱E شناخته می‌شود. همچنین در صنایع غذایی،  به عنوان امولسیون کننده برای حفظ رطوبت کاربرد دارد. سرعت فساد گوشت را کاهش می دهد و موجب بهبود ظرفیت نگهداری آب توسط بافت محصولات حیوانی و در نتیجه کاهش سرعت خشک شدن گوشت می‌شود. سازمان غذا و داروی آمریکا، STPP  را به طور کلی بی خطر اعلام کرده است.

صنایع چرم

تری پلی فسفات سدیم ماده برنزه کننده چرم است که این ماده شیمیایی به عنوان یک عامل مقاوم کننده کاغذ در برابر آلودگی روغن در صنعت کاغذسازی کاربرد دارد.

صنایع محصولات آرایشی و بهداشتی

ترکیب STPP در تهیه رنگ مو، خمیر دندان، کرم‌های مراقبت از پوست، دهانشویه ها، شامپوها و نرم کننده‌های مو کاربرد دارد.

صنایع معدن

ترکیب STPP صنعتی در تهیه دوغاب‌ها و بهبود فرآیند شناورسازی یا فلوتاسیون در معدن کاربرد دارد و موجب افزایش راندمان استخراج و خالص سازی در معادن می گردد.

سایر کاربردهای سدیم تری پلی فسفات

استفاده از STPP همچنین در  تصفیه آب، تصفیه نفت، متالورژی، معدن و غیره نقش دارد. از STPP در صنایع پالایشگاهی برای رسوب زدایی از بویلرها و مخازن تحت فشار، در صنایع سرامیک (به عنوان کاهش ویسکوزیته لعاب)، تولید ضد یخ،  بازدارنده‌های شعله، رنگدانه های ضد خوردگی، تولید لاستیک و غیره استفاده می شود.

کدام محصولات حاوی STPP هستند؟

خرید عمده سدیم تری پلی فسفات به عنوان ماده اصلی پاک کننده ها و صابون ها تقاضای بالایی از طرف تولیدکنندگان مواد شوینده دارد. این ماده به صورت ژل، مایع، قالب و پودری در ماشین لباس شویی و ظرفشویی و حتی در خمیر دندان ها یافت می شود.

تأثیر STPP بر سلامتی

 غلظت بالایی از فسفات خطرات جدی برای فرد به دنبال دارد. فسفات در بدن به شکل آلی می باشد و فرم غیر آلی فسفات (فسفات معدنی) مانند سدیم تری فسفات به راحتی جذب بدن می‌شود که می‌تواند سطح فسفات در سرم خون را افزایش دهد. همچنین نمک‌های آنیون‌های پلی فسفات می تواند پوست و غشاهای مخاطی را تحریک ‌کند.

تاثیرات محیطی سدیم تری پلی فسفات

STPP، به شکل پودر قابلیت حلالی بسیار بالایی دارد و با تصفیه فاضلاب به طور قابل توجهی حذف نمی‌شود. این ماده در اثر هیدرولیز  باعث می‌شود که فسفات، در چرخه فسفر طبیعی، جذب شود. به همین دلیل مواد شوینده حاوی فسفر به فرایند تغذیه گیاهان و جلبک ها در بسیاری از منابع آب شیرین کمک می‌کند.

شرایط نگهداری STPP

اگر اقدام به خرید عمده سدیم تری پلی فسفات نمودید، توصیه می شود ترکیبات STPP را در انبارهای خشک و خنک و به دور از منابع تولید حرارت و دارای تهویه قوی نگه داری کنید. در هنگام کار با این ماده از ماسک، عینک و دستکش استفاده کنید. تماس طولانی مدت با گرد و غبار سدیم تری پلی فسفات موجب تحریک شدید سیستم تنفسی می شود.

در حمل و انبارداری سدیم تری پلی فسفات بهتر است مراکز فروش STPPانبارهای حاوی این بسته بندی‌ها را کنترل کرده و درب کیسه‌ها همواره بسته نگه داشته شوند.

بسته بندی STPPسدیم تری پلی فسفات

بسته بندی سدیم تری پلی فسفات گرید آزمایشگاهی در ظروف پلاستیکی درب بسته ۲۵ گرمی، ۵/۲ کیلوگرمی، ۵۰۰ گرمی، یا ۲ کیلوگرمی می باشد اما در گرید صنعتی و خوراکی سدیم تری پلی فسفات در بسته‌های کیسه‌ای در وزن های ۲۵ کیلوگرم موجود است. در صورت ثبت سفارش عمده سدیم تری پلی فسفات در کیسه‌های جامبو بگ ۱۰۰۰ کیلوگرم قابل تهیه هستند.

شرایط نگهداری STPP

اگر اقدام به خرید عمده سدیم تری پلی فسفات نمودید، توصیه می شود ترکیبات STPP را در انبارهای خشک و خنک و به دور از منابع تولید حرارت و دارای تهویه قوی نگه داری کنید. در هنگام کار با این ماده از ماسک، عینک و دستکش استفاده کنید. تماس طولانی مدت با گرد و غبار سدیم تری پلی فسفات موجب تحریک شدید سیستم تنفسی می شود.

در حمل و انبارداری سدیم تری پلی فسفات بهتر است مراکز فروش STPPانبارهای حاوی این بسته بندی‌ها را کنترل کرده و درب کیسه‌ها همواره بسته نگه داشته شوند.

خرید و فروش STPP

به دلیل کاربردهای فراوان سدیم تری پلی فسفات، تقاضا برای خرید عمده سدیم تری پلی فسفات بسیار زیاد است. در بازار خرید و فروش از نام های تجاری و یا سایر اسامی این ماده مانند سدیم تری پلی فسفات ساندیا، STPP adalah، تری پلی فسفات سدیم چینی، سدیم تری پلی فسفات خوراکی یا صنعتی استفاده می شود.

 

غلظت یا درصد خلوص این ترکیب معمولاً ۳۷%، ۵۷% یا ۸۵% است که در دو شکل پودری و گرانوله به فروش می‌رسد.

نکات ایمنی هنگام استفاده از سدیم تری پلی فسفات

چنانچه برای خرید عمده سدیم تری پلی فسفات سفارش داده اید، حتما موارد ایمنی را در کار با این ماده رعایت کنید. حتما در هنگام کار با این ترکیب حتما از روپوش، دستکش و عینک استفاده کنید. بخارات این ترکیب سمی بوده و می تواند باعث مسمومیت شود. در صورتی که از بخارات آن استنشاق کردید سریعا به هوای آزاد بروید و نفس عمیق بکشید تا علائم مسمومیت رفع شود. همچنین در صورت تماس با پوست و چشم منجر به ایجاد حساسیت و قرمزی می شود که برای رفع آن محل تماس را به مدت پانزده دقیقه با آب شستشو دهید.

 

دفع ضایعات سدیم تری پلی فسفات، با استفاده از تجهیزات ایمنی و در بسته بندی هایی که درب دارند انجام می شود. برای پاکسازی غبارات نشسته ضایعات محیط را با آب بشویید. از آنجایی که این ترکیب جاذب رطوبت است، برای افزایش ماندگاری باید آن را گاززدایی کرده و درب آن را کامل بسته و در محیط خشک دارای تهویه نگهداری شود.

اندازه گیری سدیم تری پلی فسفات در پودرهای شوینده سنتزی

خرید عمده سدیم تری پلی فسفات به عنوان یک فلز قلیایی سدیم در صنایع شوینده با تقاضای بالایی روبرو می باشد. این ماده سبب نرم شدن آب و افزایش کارایی سورفکتانت هایی می گردد که در پودرهای شوینده به کار می رود. stpp بزرگترین منبع آلاینده های فسفری است که به محیط زیست وارد می شود. فسفر سبب مغذی شدن آب و در نتیجه رشد سریع و غیر عادی جلبک ها و در نهایت مرگ و میر ماهی ها و آبزیان می گردد.

 

 

به همین دلیل اندازه گیزی STPP در شوینده ها موضوع مهمی است. STPP  پس از هیدرولیز بصورت MgNH(4)PO(4).6H(2)O  رسوب داده و سپس به روش تیتراسیون حجمی اندازه گیری می شود. مهمترین مزیت استفاده از این روش سرعت، سادگی، قابلیت استفاده برای صنایع شوینده و عدم نیاز به روش های پیچیده جداسازی و ارزان بودن است.

خرید سدیم تری پلی فسفات از شرکت راگ RAAG

جهت صادرات سدیم تری پلی فسفات و یا خرید عمده سدیم تری پلی فسفات می توانید از طریق شرکت بازرگانی راش آیین اطلس غرب(Raag) اقدام کنید. این شرکت با همکاری تولیدکنندگان برتر کشور و بهترین تامین کنندگان توانایی تهیه و ارسال این ماده را در حجم بالا جهت خرید عمده سدیم تری پلی فسفات دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.