صادرات سولفیت سدیم

سولفیت سدیم (Sodium Sulfite) پودری سفید رنگ است که یکی از انواع نمک های معدنی سدیم می باشد. این پودر به دلیل خواص ضد میکروبی و پاک کنندگی خود در صنایع مختلفی مانند تولید کاغذ، مواد غذایی، انواع سفید کننده و غیره استفاده می شود. سولفیت سدیم یک ترکیب غیر آلی با فرمول شیمیایی Na2SO3 است که در شکل ظاهری بدون آب و آبدار (7 آبه) تولید می شود و از ترکیب کربنات سدیم و دی اکسید گوگرد تهیه می شود که فرم نمک بدون آب آن در دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد ذوب می گردد. ترکیب شیمیایی سدیم بی سولفیت، در اثر واکنش با سود به سولفیت سدیم تبدیل می شود. این ماده به عنوان نگهدارنده در تولید محصولات غذایی و صنعتی کاربرد دارد.

خرید سولفیت سدیم

سایت بازرگانی راگ با برخورداری از سابقه درخشان در زمینه بازرگانی، به فروش و صادرات سولفیت سدیم با بیشترین درصد خلوص و بالاترین کیفیت می پردازد. بنابراین برای اطلاع از نحوه خرید سولفیت سدیم و قیمت سولفیت سدیم عمده با کارشناسان و مشاوران ما تماس بگیرید.

قیمت سولفیت سدیم

به طور کلی نمی توان قیمت کاملا ثابتی برای خرید عمده سولفیت سدیم اعلام کرد، زیرا عوامل مختلفی بر قیمت سولفیت سدیم موثر می باشند. غلظت اسید، نوسانات نرخ ارز، قیمت نفت، شرکت تولید کننده، کیفیت اسید، نوع بسته بندی، همچنین نوسانات قیمت و بازار جهانی خرید و فروش سولفیت سدیم از مهمترین عواملی هستند که می توانند قیمت عمده سولفیت سدیم را تحت تاثیر قرار داده و تغییر دهند. برای اطلاع از قیمت روز سدیم سولفیت توصیه می شود با کارشناسان راگ تماس بگیرید. 

 

عوامل بسیاری مانند منطقه جغرافیایی، نوسانات ارز، وضعیت بازار، میزان عرضه و تقاضا و شرکت تامین کننده بستگی دارد. علاوه بر آن میزان خلوص این ماده نیز در قیمت نهایی آن تاثیرگذار است. بنابراین قبل از خرید عمده سولفیت سدیم و صادرات سولفیت سدیم حتما با کارشناسان ما مشورت نمایید.

فروش سولفیت سدیم

در حال حاضر شرکت راش آیین اطلس غرب به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, با ارائه طیف وسیعی از مواد اولیه شوینده ها، مواد شیمیایی و صنعتی از برندهای معتبر در اختیار شرکت های تولید کننده داخلی و خارجی قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

ساختار شیمیایی سولفیت سدیم

در شکل زیر ساختار مولکولی سدیم سولفیت را مشاهده می نمایید.

سولفیت سدیم Na2SO3) ) از انواع بازهای نمکی است که از واکنش خنثی سازی بین یک باز قوی NAOH و SO2 در نقش یک اسید ضعیف (اسید سولفوره فرضی) به دست می آید و محلول آبی آن بازی بوده و مقدار pH آن از 7 بیشتر است.

ویژگی های شیمیایی و فیزیکی سدیم سولفیت

سولفیت سدیم به صورت کریستال های سفید یا پودری و شور مزه می باشد. این ماده محلول در آب بوده و در مقادیر کم در الکل نیز حل می شود. سدیم سولفیت به دو صورت خشک و متبلور وجود دارد که در اثر حرارت تجزیه می شود. این ماده به راحتی اکسید شده و به همین علت می توان از آن به عنوان یک احیا کننده استفاده کرد. سولفیت سدیم بدون آب در صنعت بسیار کاربردی بوده و مصرف آن در خوراکی هایی مانند گوشت و منابع غذایی که دارای ویتامین B1 هستند، ممنوع می باشد. از آن جایی که سدیم سولفیت هپتا هیدرات نسبت به سولفیت سدیم خشک در هوا بیشتر اکسید می شود، کاربرد کمتری نیز دارد. بنابراین دقت داشته باشید که در هنگام صادرات سولفیت سدیم، مشتری کدام نوع از این ماده را سفارش داده شده است.

در جدول زیر مشخصات شیمیایی و فیزیکی این ماده را مشاهده می کنید.

مشخصات شیمیایی و فیزیکی

فرمول شیمیایی Na2SO3
جرم مولکولی ۱۲۶/۰۴۳ گرم بر مول
چگالی ۱/۴ الی ۱/۶ گرم بر سانتی متر مکعب
دما ذوب ۳۳/۴ درجه سلسیوس
شکل ظاهری پودر کریستالی سفید رنگ و بدون مو
انحلال پذیری محلول در آب - نامحلول در آمونیاک و کلرین
درصد خلوص ۹۷/۵ گرم در ۱۰۰ گرم
دی اکسید گوگرد ۴۹ گرم در ۱۰۰ گرم
تیوسولفات (به عنوان S2O3-2) ۰/۰۱۵ گرم در ۱۰۰ گرم
PH (محلول ۱۰ درصد وزنی) ۱۰/۵
فلز سنگین به عنوان سرب کمتر از ۱۰ میلی گرم در کیلوگرم
آرسنیک کمتر از ۰/۳ میلی گرم در ۱۰۰ گرم
سلنیوم کمتر از ۰/۲ میلی گرم در کیلوگرم
آهن کمتر از ۱۰ میلی گرم در ۱۰۰ کیلو گرم
مواد نامحلول ۰/۰۵ گرم در ۱۰۰ گرم
سولفات سدیم باقیمانده
 

مشخصات فنی سولفیت سدیم خوراکی

فرمول شیمیایی Na2SO3
جرم مولکولی ۱۲۶/۰۴۳ گرم بر مول
چگالی ۱/۴ الی ۱/۶ گرم بر سانتی متر مکعب
دما ذوب ۳۳/۴ درجه سلسیوس
شکل ظاهری پودر کریستالی سفید رنگ و بدون مو
انحلال پذیری محلول در آب - نامحلول در آمونیاک و کلرین
درصد خلوص ۹۶ گرم در ۱۰۰ گرم
دی اکسید گوگرد ۴۸/۸ گرم در ۱۰۰ گرم
تیوسولفات (به عنوان S2O3-2) -
PH (محلول ۱۰ درصد وزنی) ۹/۵
فلز سنگین به عنوان سرب کمتر از ۱۰ میلی گرم در کیلوگرم
آرسنیک -
سلنیوم -
آهن بیشتر از ۱۰ میلی گرم در ۱۰۰ کیلو گرم
مواد نامحلول -
سولفات سدیم باقیمانده
 

مشخصات فنی سولفیت سدیم صنعتی

سدیم سولفیت يک فرآورده جامد بوده و بعد از حل شدن در آب فعال می شود. سولفیت سدیم به سرعت اکسیژن محلول را در ديگ های بخار حذف می کند، که حذف اکسیژن در زمان کوتاه یک مزیت مهم محسوب می شود. اين فرآورده پس از نابودی اکسيژن محلول، می تواند به سولفات سديم تبدیل شود.

ميزان مصرف سدیم سولفیت

حجم مصرفی سدیم سولفیت کاتالیستی در داخل ديگ باید به گونه ای باشد که میزان سولفيت آن در حدود 20 الی 50 ppm باشد و باید به این نکته توجه داشت که 10 قسمت از سولفيت کاتاليستی می تواند یک قسمت اکسيژن را حذف کند. میزان مصرف آن به گونه ای است که تزريق مداوم سولفيت سدیم از طريق يک پمپ تزريق، باید محاسبه شده باشد. سپس با اندازه گيری مقدار سولفيت آب ديگ بخار، می توان ميزان تزريق را کنترل کرد.

انواع سولفیت سدیم

پس از بررسی اینکه سولفیت سدیم چیست؟ به بررسی انواع و ویژگی های شیمیایی این ماده خواهیم پرداخت. انواع سولفیت سدیم عبارتند از:

توجه داشته باشید که در هنگام ثبت سفارش جهت صادرات سولفیت سدیم نوع آن را دقیقا مشخص کنید.

روش تولید سدیم سولفیت

در روش صنعتی، سولفیت سدیم از واکنش دی‌اکسید گوگرد با محلول کربنات سدیم به دست می آید. در ابتدا سدیم بی سولفیت تولید شده که از واکنش با هیدروکسید سدیم یا کربنات سدیم، سولفیت سدیم حاصل می شود. سولفیت سدیم توسط اسیدهای ضعیف تجزیه شده و گاز دی اکسید گوگرد آزاد می کند.

 

SO2 + Na2CO3 —> Na2SO3 + CO2

 

در روش آزمایشگاهی از واکنش دی اکسید گوگرد و محلول سدیم هیدروکسید استفاده می کنند. در طی انجام این واکنش در آب گرم، رسوب سولفیت سدیم تشکیل می شود که با افزودن دی اکسید گوگرد اضافی، این ماده رسوب شده را حل می کند و به دی سولفیت تبدیل شده که در نهایت بعد از خنک شدن متبلور می شود. سولفیت سدیم به عنوان یک محصول جانبی در تولید فنول از واکنش بنزن سولفونات و سود به دست می آید. ولی این روش رایج نبوده و از نظر اقتصادی به صرفه نیست. سولفیت سدیم از پساب کارخانجات چوب و کاغذ نیز به دست می آید.

 

واکنش محلول سود با گاز سولفور دی اکسید

 

2NAOH + SO2 —> Na2SO3 + H2O

 

شایان ذکر است که سولفیت سدیم در ابتدا به صورت مایع تهیه و سنتز می شود. در ادامه با استفاده از تکنولوژی خاص و تجهیزات کریستالیزاسیون، محلول را غلیظ سازی کرده و کریستال های سولفیت سدیم را جداسازی و استخراج می کنند. در نهایت این کریستال ها وارد دستگاه خشک کن و سپس بسته بندی می شوند. نوع بسته بندی جهت صادرات سولفیت سدیم در ادامه بیان شده است.

توضیحات کامل در خصوص روشهای تولید سدیم سولفیت

در این روش گاز SO2 از یک بستر محلول اشباع شده از محلول کربنات سدیم عبور داده می شود. در ابتدا محلول بی سولفیت سدیم تهیه می شود. سپس در ادامه و در مرحله دوم با فرایند خنثی سازی با استفاده از محلول سدیم هیدروکسید و یا کربنات سدیم، سدیم سولفیت حاصل می شود. از محلول خنثی شده طی فرایند کریستالیزاسیون سدیم سولفیت را استخراج می کنند. در صورتی که فرایند کریستاله شدن زیر دمای 35 درجه انجام شود، محصول نهایی Na2SO3,7H2O خواهد بود که با حرارت دادن آن بالای 35 درجه سولفیت سدیم بدون آب بدست می آید. لازم بذکر است میزان آهن محلول کربنات سدیم نباید از 3 PPM کمتر باشد.

در این روش ابتدا بستری محلول از از سولفیت سدیم اشباع شده تهیه می شود. سپس گاز SO2 خشک و کربنات سدیم بر اساس مقادیر استیوکیومتریک و بصورت همزمان داخل محلول مورد اشاره وارد شده و واکنش اتفاق می افتد. لازم بذکر است شارژ کربنات و گاز سولفور دی اکسید باید دقیق و به صورت همزمان انجام شود. به طوریکه PH محلول در محدوده 6.5 تا 7.6 ثابت بماند. همچنین دمای محلول در محدوده 35 درجه و میزان ماکزیمم یون آهن باید در محدوده 3 PPM باشد.

 

درصورت افزایش دمای محلول سولفیت سدیم اشباع شد تا نقطه جوش آهن رسوب کرده و در مادر لیکور نیز دیده نخواهد شد. تنظیم PH همانطور که در ابتدا ذکر شد، بسیار مهم است. پایین آمدن PH زیر 6.5 باعث بالارفتن سرعت واکنش و عدم وجود زمان کافی برای تشکیل کریستال سولفیت سدیم درشت می گردد. همچنین دمای بالای 35 درجه و رسیدن به نقطه جوش در محلول سولفیت سدیم اشباع باعث بدست آمدن سدیم سولفیت بدون آب می شود.

روش تولید سولفیت سدیم

واکنش های انواع سدیم سولفیت

سولفیت سدیم به شکل های مختلفی وجود دارد که باید توجه کرد که در صادرات سولفیت سدیم کدام نوع آن مد نظر خریدار است. هر مدل از این ماده، واکنش های خاصی را از خود بروز می دهد که در زیر به برخی از موارد اشاره شده است:

کاربرد سدیم سولفیت در صنایع مختلف

کاربردهای سدیم سولفیت صنایع بسیاری را در بر می گیرد که برخی از آنها عبارتند از:

صنایع غذایی

صنایع کاغذسازی

صنایع نساجی

صنایع عکاسی

اکسیداسیون الکتروشیمیایی نقره فلزی: یکی از مسائل موجود در فرایندهای شیمیایی استخراج فلزات نجیب (به ویژه نقره) از ضایعات مواد الکترونیکی، جواهرات و سایر منابع است. یک عامل کمپلکس کننده در فرایند اکسیداسیون نقره، سولفیت سدیم است که معایبی مانند مصرف بالای معرف ها و عدم وجود انتخاب پذیری در حلالیت آن را برطرف می کند.

صنعت تصفیه آب

تصفیه فاضلاب

عملیات استخراج نفت

صنایع معدنی و صنایع شیمیایی

بسیاری از شرکت های خارجی به دنبال خرید این ماده پرکاربرد می باشند. بنابراین جهت صادرات سولفیت سدیم و یا خرید عمده آن می توانید با شرکت بازرگانی راگ تماس بگیرید.

کاربردهای سدیم سولفیت در صنایع دیگر

راهنمای ایمنی کار با سولفیت سدیم (MSDS)

سولفیت سدیم در دسته مواد شیمیایی غیر سمی و غیر خطرناک قرار می گیرد. اما با این حال هنگام کار کردن با این ماده شیمیایی می بایست نکات ایمنی را رعایت کنید. به عنوان مثال قرار گرفتن در معرض سولفیت سدیم باعث تحریک پوست، چشم ها و دستگاه تنفسی می شود و در صورت استنشاق می تواند باعث ایجاد حساسیت، گلو درد، سرفه، مشکلات ریوی، بیماری آسم، سردرد، بی نظمی های قلبی نیز بشود. ممکن است قرار گرفتن در معرض آن در طولانی مدت می تواند منجر به مرگ شود. در هنگام کار کردن با مواد شیمیایی باید از ماسک (ماسک ضد اسید) با فیلتری که قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی را داشته باشد، استفاده شود.

 

 

فرد در صورت استنشاق مواد شیمیایی سمی باید به فضای آزاد برود و در صورت لزوم از ماسک اکسیژن استفاده شود. در هنگام کار کردن با سدیم سولفیت کاتالیستی نیز باید نکات ایمنی ذکر شده را رعایت کنید. در صورت حرارت دیدن سولفیت سدیم، بخارات بسیار سمی سدیم اکسید و اکسید سولفور را تشکیل می دهد. همچنین در صورت احتراق از وسایل اطفاء حریق مناسب همچون آب مناسب، پودر خشک، فوم، دی اکسید کربن استفاده شود.

 

 

اگر قصد صادرات سولفیت سدیم را دارید، حتما موارد ایمنی آن را رعایت کرده و در بسته بندی های استاندارد و بهداشتی آن را ارسال کنید. شرکت راگ با ارائه باکیفیت ترین مواد شیمیایی در بسته بندی های استاندارد راهی مطمئن برای خرید عمده سولفیت سدیم و فروش آن به سایر کشورهاست.

نگهداری و بسته بندی سدیم سولفیت

سولفیت سدیم باید دور از اسیدها و مواد شیمیایی در محیطی خنک، خشک، دارای تهویه مناسب، دور از منبع رطوبت، گرما، حرارت یا جرقه نگهداری شود. همان طور که گفته شد این ترکیب جامد به شدت به رطوبت حساس است، بنابراین پس از هر بار استفاده، درب ظرف باید محکم بسته شود. همچنین لازم و ضروری است تا بدانید که باید این مواد را دور از ترکیبات اکسید کننده و ترکیبات اشتعال زا نگهداری کنید. بسته بندی این محصول عمدتا در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی دو لایه (با پوشش ضد رطوبت داخلی) انجام می شود. 

 

شرکت راش آیین اطلس غرب (راگ)، از جمله مراکز معتبر کشور در زمینه صادرات سولفیت سدیم، خرید و فروش انواع مواد اولیه شیمیایی و سولفیت سدیم صادراتی می باشد. شرکت راگ با سالها سابقه درخشان، سولفیت سدیم را جهت صادرات سولفیت سدیم در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی به بازار عرضه می کند.

سولفیت سدیم را از کجا بخرم؟

شرکت راگ با سالها تجربه در صادرات انواع مواد غذایی، شیمیایی و معدنی یکی از معتبرترین شرکتها برای خرید سولفیت سدیم با کیفیت و درصد خلوص بالا می باشد. اگر قصد صادرات سدیم سولفیت را دارید و یا به هر طریقی تمایل به ارسال سولفیت سدیم با کیفیت، به بازارهای داخلی و خارجی را دارید، جهت مشاوره و یا خرید سولفیت سدیم عمده و انواع مواد اولیه شوینده حتما با کارشناسان راگ تماس بگیرید. راگ با سالها تجربه در زمینه صادرات سولفیت سدیم به کشورهای مختلف می تواند از صفر تا صد مراحل صادراتی مواد اولیه شوینده ها و سایر مواد شیمیایی را انجام دهد.