صادرات سدیم سیلیکات

سدیم سیلیکات یک ترکیب شیمیایی و آلی محسوب می شود که در صنایع شیمیایی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده قلیایی که به آب شیشه نیز شهرت دارد، از ترکیب اکسید سدیم و سیلیس به دست می آید. سدیم سیلیکات به نقل از کتاب (راهنمای فناوری شیمی ) برای اولین بار توسط ون هلمونت در سال ۱۶۴۰ کشف شد. این ماده در محلول های خنثی و قلیایی پایدار است و از نظر فیزیکی به دو نوع جامد و مایع تقسیم می شود.

 

 

همچنین سدیم سیلیکات بر اساس اسیدی که از آن مشتق شده، فرم های گوناگونی (ارتو سیلیکات، متا سیلیکات، دی سیلیکات، تترا سیلیکات) به خود می گیرد. هریک از این فرمها در صنعت کاربرد خاص را دارد و همین مساله این ماده را به یکی از مهم ترین سیلیکات ها در صنعت تبدیل کرده است. بنابراین صادرات سدیم سیلیکات از اهمیت بالایی برخوردار است و سودآوری بالایی دارد.

تاریخچه تولید سدیم سیلیکات

سیلیکات های محلول فلزات قلیایی مانند سدیم و پتاسیم توسط کیمیاگران اروپایی در سده ۱۵۰۰ کشف شدند. اما بعد از آن به طور دقیق مشخص نشده که چگونه این فرایند تکمیل یافته تا در نهایت، در سال ۱۸۱۸، اولین کاربردهای صنعتی سیلیکات سدیم در نیمه دوم دهه ۱۸۰۰ هم در اروپا و هم در ایالات متحده آمریکا، به کار گرفته شد. این کشف توسط یوهان نپوموک فون فوکس (استاد کانی شناسی) صورت گرفته است. سیلیکات‌ های محلول قلیایی، که در حال حاضر یکی از بزرگترین حجم تولید ترکیبات شیمیایی در اروپای غربی است، در واقع از زمان‌ های قدیم شناخته شده بودند. انواع سیلیکات های محلول توسط برخی کیمیاگران قرن ۱۷ شناسایی و مورد بهره برداری قرار گرفتند.

خرید سدیم سیلیکات صادراتی

با توجه به اینکه این ماده در صنایع شیمیایی کاربرد بسیاری دارد، شرکت بازرگانی راگ به تامین و صادرات سدیم سیلیکات با بالاترین کیفیت می پردازد. این محصول که بر اساس استانداردهای بین المللی روز دنیا ساخته شده است، به خوبی نیازهای صنعتگران داخلی و خارجی را مرتفع می کند. علاوه بر آن، بازرگانی RAAG جهت توسعه صنایع، سدیم سیلیکات را با قیمت ارزانتر از سایر سایت های بازرگانی و حاشیه سود کمتر به مشتریان داخلی و خارجی عرضه می کند.

 

شما نیز می توانید این محصول را به آسانی از طریق سایت راگ سفارش و در درب کارخانه تحویل بگیرید. در ضمن شما با خرید سدیم سیلیکات صادراتی از مجموعه بازرگانی راگ، از خدمات فنی و مهندسی ویژه نیز بهره مند خواهید شد!

خرید سدیم سیلیکات صادراتی بهترین کیفیت
خرید سدیم سیلیکات صادراتی بهترین کیفیت

قیمت سدیم سیلیکات

برای سیلیکات سدیم صادراتی نمی توان نرخ ثابتی تعیین کرد. زیرا قیمت سدیم سیلیکات به عوامل متعددی چون نوسانات نرخ ارز، قیمت نفت در بازار جهانی، درصد خلوص، میزان مرغوبیت، برند تولید کننده و شرکت تامین کننده بستگی دارد. بنابراین برای استعلام قیمت روز، خرید و یا صادرات سدیم سیلیکات توصیه می شود با کارشناسان ما در مجموعه بازرگانی راگ تماس بگیرید.

فروش عمده سدیم سیلیکات

شرکت بازرگانی راگ با تامین باکیفیت ترین مواد شیمیایی و مواد اولیه شوینده ها گزین های مطمئن برای خرید و فروش عمده سدیم سیلیکات صادراتی می باشد. اگر قصد خرید و یا صادرات سدیم سیلیکات به سایر کشورها را دارید، می توانید با تیم فروش سدیم سیلیکات راگ تماس بگیرید و از راهنمایی آنان استفاده نمایید.

ویژگیهای شیمیایی سیلیکات سدیم

سیلیکات سدیم یا آب شیشه دارای فرمول عمومی Na2o,xSio2 می باشد. x در حقیقت نسبت وزنی Sio2 به Na2o می باشد که می تواند شامل عدد 1 تا 3.2 باشد و اصطلاحا به “ریشیو” معروف است. به عبارت بهتر محصول سیلیکات سدیم با توجه به دامنه تعریف شده برای x بسیار متنوع می باشد. با افزایش مقدار x خصوصیات محصول سیلیکات تغییر می کند و به تبع آن برای هر صنعت خاص مقدار مشخصی از x مناسب خواهد بود.

 

همچنین محصول مایع سیلیکات سدیم بسته به نیاز صنایع مختلف با درصد خلوص متفاوت از ۲۰ تا ۴۸  درصد تولید می شود. جمع وزنی SiO2 و Na2O درصد خلوص محصول مایع سیلیکات را بدست می دهد.

 

 

نکته: در هنگام خرید سدیم سیلیکات، جهت صادرات حتما به درصد خلوص آن و سفارش مشتری خارجی توجه کنید.

کاربرد سیلیکات سدیم

سیلیکات سدیم از جمله ترکیبات شیمیایی است که دارای دامنه کاربرد بسیار وسیع در صنایع مختلف است. افرادی که در زمینه صادرات سدیم سیلیکات فعالیت می کنند، از وسعت کاربرد آن مطلع هستند. تعدادی از کاربردهای این محصول بشرح ذیل می باشد:

 

در ترکیب پودرهای شوینده به عنوان ماده بافر جهت حفظ محیط قلیایی پودر استفاده می شود تا عملکرد ماده دترجنت در پودر را تثبیت کند. در فرمولاسیون بچ، کمک به خنثی سازی اسید می کند و همچنین در پودرهای شوینده و آب ژاول یا همان سفید کننده ها نقش محافظ وسایل خانگی در برابر خوردگی را ایفا می کند. این نقش با روش کوتینگ کردن وسایل با سیلیکات که در مجاورت با شوینده های مورد اشاره قرار دارند،  بدست می آید. در ضمن تا حدودی نقش سختی گیر را نیز در پودرهای شوینده دارد. در این صنعت ریشیو میزان سیلیکات 100% در فرمولاسیون پودرهای شوینده تا ۱۰ درصد و در آب ژآول تا 0.1 درصد می باشد.

کاربرد سیلیکات سدیم در صنایع مختلف

صنعت کاغذ سازی:

از سیلیکات در صنعت کارتن و کاغذ سازی به عنوان چسب برای قوام دادن خمیر استفاده می شود. همچنین شیتهای مقوا بوسیله چسب سیلیکات به یکدیگر چسبانده می شود تا تبدیل به ورق کارتن گردد.

 

صنعت ساختمان و تونل سازی:

جهت افزایش سرعت گیرایش به سیمان اضافه می شود. در صنایع کاشی و سرامیک به عنوان چسب ضد ترک بیسکوییت کاشی، سرامیک و همچنین قوام دهنده و تنظیم کننده ویسکوزیته دوغاب کاشی و سرامیک به کار می رود میزان آن در فرمول دوغاب تا 5% می باشد.

 

صنعت ریخته گیری و ذوب آهن:

همراه با ماسه های مخصوص برای ساخت قالب و ماهیچه استفاده می شود.

 

صنعت تولید کاتالیست و غربالهای مولکولی:

برای تصفیه آب و گاز به کار می رود، از پایه اصلی فرمولاسیون آن به شمار می رود.

 

صنایع نساجی:

متخصصان از این ماده برای تولید لباس های ضد حریق بهره می برند.

 

پالایش نفت خام:

سدیم سیلیکات نقش کاتالیزور را در فرآیند پالایش نفت خام به عهده دارد.

 

صنایع نسوز:

این ماده در افزایش پایداری و غیر قابل حریق شدن صنایع نسوز موثر است.

 

عایق لوله:

صنعتگران با بهره بردن از سیلیکات سدیم، مقاومت حرارتی و سرعت انتقال مواد در لوله ها را افزایش می دهند.

 

صنایع آرایشی و بهداشتی:

از این ماده برای ساخت رنگ مو، کرم های مراقبتی و کرم های جوانساز پوست استفاده می شود.

 

تصفیه آب:

سدیم سیلیکات در فرآیند تصفیه آب در فیلترهای شنی کاربرد دارد.

 

کاهش دهنده سختی آب:

سیلیکات با تضعیف اثر موادی همچون روی، آهن و منیزیم در آب موجب کاهش سختی و آماده سازی آن برای صنعت می شود.

 

تثبیت کننده خاک:

استفاده از سدیم سیلیکات در ترکیب خاک  به بهبود جریان عبور الکتریسیته از طریق الکترودها و تثبیت و بهبود کیفیت آن می انجامد. طی فرایندهای خاصی و با اسیدی کردن محلولهای سیلیکات می توان اسیدهای سیلیسی که زنجیره پلیمری طولانی را تشکیل می دهند، تولید کرد و به ماده ای بنام سیلیکاژل هیدراته دست یافت. با خشک کردن آن سیلیکاژل بدون آب بدست می آید که یک ماده جاذب رطوبت با عملکرد عالی می باشد و در بسیاری از صنایع و اهداف آزمایشگاهی کاربرد دارد.

خرید سدیم سیلیکات صادراتی بهترین کیفیت
خرید سدیم سیلیکات صادراتی بهترین کیفیت

روش تولید سیلیکات سدیم

سیلیکات سدیم به دو روش جامد و مایع در بازار عرضه می شود. البته استفاده از این ماده صرفا از طریق مایع آن امکانپذیر می باشد. برای تولید سیلیکات سدیم از دو روش تر و خشک استفاده می شود. در روش تر از سیلیس امورف، سود کاستیک ۴۸ درصد و آب استفاده می شود. این مواد در راکتورهای مخصوص ریخته شده و سپس با بخار با فشار ۸ بار و دمای ۱۸۰ درجه تحت فشار قرار می گیرد تا واکنش های لازم انجام شود. با چرخش اتو کلاوها عملیات میکس صورت می گیرد و نهایتا بعد از فاصله ۲ الی ۴ ساعته که بستگی به میزان خلوص و ریشیوی مد نظر دارد،  محصول به مخزان مخصوص یا فلاش تانک منتقل می گردد.

 

بعد از جدا شدن فاز بخار، محلول باقی مانده فلیتر شده و بعد از جدا شدن نا خالصی، محلول شفاف سیلیکات بدست می آید که آماده عرضه به مشتری می باشد. در این روش میزان ناخالصی بدست آمده تا 10% مواد اولیه بچ می باشد. در روش تر ماکزیمم ریشیوی قابل حصول یا x برابر با ۲/۴ خواهد بود. برای حصول به مقادیر بالاتر x، باید به روش خشک یا کوره های ذوب قلیایی متوسل شد.

 

۲NaOH → Na۲O + H۲O

Na۲O + nSiO۲ → Na۲O * nSiO۲     n = 1/2.4

تولید سدیم سیلیکات به روش خشک:

در روش خشک نیاز به کوره های خاص مشابه با صنایع شیشه می باشد. ساختار این کوره ها امروزه مدرن و مبتنی بر تکنولوژی روز می باشد. در ساخت این کوره ها از انواع آجرهای نسوز استفاده می شود. این آجرها خواص مختلفی از جمله مقاوم در برابر خوردگی، حرارت، شوک حرارتی، قابلیت ذخیره و انتقال حرارت، عایق در برابر اتلاف انرژی و عمر طولانی علی رغم مواجهه با شرایط بسیار حاد دارد. طراحی کوره ها به نحوی است که میزان مصرف انرژی به حداقل ممکن برسد و در ضمن بازیافت حرارتی روی گازهای حاصل از احتراق سوخت فسیلی به خوبی و با راندمان بالایی انجام می شود.

 

مواد اولیه برای تولید سیلیکات سدیم صادراتی به روش کوره (ذوب قیلیایی) شامل پودر سیلیس کوارتز و کربنات سدیم سنگین می باشد. در واحد بچ پلنت که شامل سیلوهای ذخیره، باسکولهای توزین کننده، میکسر جامدات مخصوص میکس سیلیس و کربنات و یکسری نوارهای انتقال عمودی و افقی می باشد، پودر سیلیس و کربنات به میزان مورد نیاز وابسته با ریشیوی مد نظر توزین می شود. پس از میکس به سیلوی ذخیره مستقر در بالای کوره منتقل می گردد. سپس بوسیله بچ شارژر و با سرعت لازم که متناسب با برنامه تولید می باشد، در داخل کوره شارژ می شود. دمای کوره متناسب با ریشیوی محصول و کشش روزانه تنظیم می گردد.

 

لازم به ذکر است دمای ذوب سیلیس خالص ۱۷۰۰ درجه و دمای ذوب کربنات خالص در محدوه ۷۵۰ تا ۸۰۰ درجه سلسیوس می باشد. در فرایند تولید سیلیکات سدیم، بسته به میزان این دو ماده در فرمولاسیون بچ، دمای ذوب در محدوده ۱۱۵۰ تا ۱۴۰۰ درجه در نظر گرفته می شود.

 

واکنش مطابق با ذیل پیش می رود:

 

Na2CO3+XSiO2                                     Na2O,XSiO2+CO2

مراحل تبدیل سیلیکات سدیم جامد به مایع

به طور کل فرایند تولید محصول سیلیکات، به خصوص از روش کوره همراه با مصرف بالای انرژی می باشد. همانطور که اشاره کردیم، سیلیکات سدیم جامد باید به محلول تبدیل شود تا قابلیت استفاده در مقاصد مختلف را داشته باشد. انحلال سنگهای سیلیکات حاصل از کوره در همان راکتورهای مخصوص که تولید سیلیکات با روش سیلیس امورف و سود می باشد صورت می گیرد. برای این منظور سنگ سیلیکات و آب را به داخل اتو کلاو منتقل می کنند. در صورتی که بخواهیم ریشیوی محصول را کاهش دهیم، مقداری سود ۴۸ درصد که با محاسبات تعیین می شود، به بچ اضافه می شود. درب اتو کلاو را بسته و با بخار تحت فشار قرار می دهیم. شرایط واکنش بخار ۸ بار و دمای ۱۸۰ درجه می باشد.

 

فرمولاسیون بچ با محاسبات استیوکیومتریک به راحتی تنظیم می شود و بسته به نیاز مشتری (خرید عمده سدیم سیلیکات، صادرات سدیم سیلیکات و یا خرید جزیی) هر نوع محصول با ریشیو و خلوص مد نظر را می توان تولید کرد. بعد از طی شدن زمان میکس در اتو کلاو و انحلال کامل سنگ، محصول به فلاش تانک منتقل می شود. بعد از خروج بخار، محصول مایع که حاوی سیلیکات حل نشده و ناخاصی های موجود در مواد اولیه می باشد به میکسر منتقل شده و در آنجا به میزان 0.1 % پرلیت به عنوان کمک فیلتر دریافت می دارد.

 

محصول کدر از میکسرها با فشار حداقل ۵ بار به سمت فیلتر پسها هدایت شده و در آنجا پس از گرفتن ناخالصیها، بصورت محلول شفاف به تانکهای ذخیره هدایت شده و آماده برای ارائه به مشتری می گردد. حتما جهت صادرات سدیم سیلیکات به کیفیت این ماده توجه نمایید. راگ باکیفیت ترین مواد شیمیایی را برای شما تامین می کند.

فرمول گسترده سیلیکات سدیم با ریشیوی ۱

برخلاف روش امورف، انحلال سنگ سیلیکات کوره و تولید محلول سیلیکات سدیم از این سنگ دارای ناخالصی کمتری بوده و نهایتا ۴ درصد وزن سنگ سیلیکات اولیه به صورت گل روی فیلتر پرسها مشاهده می شود.

 

کلیه مراحل تولید اعم از مواد اولیه، آماده سازی بچ در بخش بچ پلنت، عملیات ذوب و تولید سنگ سیلیکات در کوره ها، فرایند انحلال اعم از محصول کدر، محصول نهایی و همچنین پایش پسماندها تحت کنترل واحد لابراتوار کنترل کیفی می باشد. محصول نهایی مایع داخل مخازن فولادی ذخیره شده،  سپس با بشگه های ۲۲۰ لیتری و یا تانکر حمل می شود.

نوع بسته بندی سدیم سیلیکات

سیلیکات سدیم در بسته بندی ها و وزنهای مختلف بر اساس نیاز مشتری عرضه می شود. اما نوع ماده این محصول در بشکه های ۲۲۰ لیتری مایع و نوع جامد آن در جامبو بگ های یک تنی به فروش می رسد و پس از ثبت سفارش به نشانی مشتری ارسال خواهد شد. بنابراین جهت خرید سدیم سیلیکات و اطلاع از قیمت آن یا صادرات سدیم سیلیکات می توانید به صورت آنلاین و حضوری از طریق سایت راگ سفارش خود را ثبت کنید.

مشخصات فنی سدیم سیلیکات

خرید سدیم سیلیکات صادراتی بهترین کیفیت

نکات ایمنی استفاده از سدیم سیلیکات

اگرچه این ماده غیر سمی محسوب می شود، اما در حین کار با آن برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست حتما دستکش، عینک و لباس مخصوص بپوشید. همچنین در صورت استنشاق این ماده حتما به فضای آزاد بروید تا آسیبی به ریه های شما وارد نشود.

صادرات سدیم سیلیکات با شرکت بازرگانی راگ

از آنجایی که سدیم سیلیکات در صنایع مختلفی کاربرد دارد، برای صادرات سدیم سیلیکات متقاضی زیاد دارد. بنابراین جهت خرید سدیم سیلیکات می توانید سفارشات خود را به صورت آنلاین از سایت راگ ثبت کنید. ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و باکیفیت ترین سدیم سیلیکات را در بسته بندی های استاندارد در اختیارتان قرار می دهیم. فقط کافیست با شماره های درج شده در همین صفحه تماس بگیرید.