تفاوت های خرمای کبکاب با مضافتی

یکی دیگر از خصوصیات منحصر به فرد نخل خرمای مضافتی بارور شدن آن در فصل زمستان است. در واقع نخل ها در زمانی که سایر درختان به خواب زمستانی می روند، شروع به گرده افشانی می کنند. همچنین نگهداری از رطب مضافتی شرایط سخت تر و پیچیده تری ....
تفاوت های خرمای کبکاب با مضافتی
فهرست مطالب

خرما یکی از خوشمزه ترین و شیرین ترین میوه های جهان است که به شکل انبوه در کشور ما تولید می شود. این میوه پرخاصیت که از درخت نخل به دست می آید، انواع گوناگونی دارد. با این حال بسیاری از گونه های خرما در کشور ما ناشناخته است و تنها چند گونه خاص آن در سبد غذایی و بر سر سفره های مردم کشورمان به چشم می خورند.

خرمای مضافتی و کبکاب دو نوع از خرماهای معروف و پر مصرف در ایران هستند که در بازارهای داخلی متقاضیان بسیار زیادی دارند. از همین رو ما در ادامه به بررسی تفاوت های خرما کبکاب با مضافتی می پردازیم تا با شناخت خصوصیات هر یک از آنها مرغوب ترین نوع آن را خریداری کنید.

تفاوت های ظاهری و طعم خرما

هنگامی که سخن از این میوه به میان می آید، ما آن را با رنگ سیاه و براق به یاد می آوریم. اما خرماهای تولید شده در کشور طیف رنگی متنوعی دارند و از رنگ زرد روشن تا مشکی تیره دسته بندی می شوند.

خرمای مضافتی که به نام رطب مضافتی نیز شهرت دارد، پرمصرف ترین نوع این میوه در ایران محسوب می شود. این میوه دارای رنگ مشکی تیره، بافت نرم و طعم شیرین است. اما خرمای کبکاب قهوه ای رنگ است و بافت سفت تر و قند کم تری نسبت به خرمای مضافتی دارد. پس اگر از طعم های شیرین لذت می برید، خرید خرمای کبکاب برای شما انتخاب مناسبی نخواهد بود.
علاوه بر آن خرماهای کبکاب ظاهر کشیده و بلند و گوشت کمتری دارند. در حالی که خرماهای مضافتی پر گوشت، بیضی شکل و سرشار از شیره هستند. به همین جهت با دقت به ظاهر این دو محصول می توان به آسانی به تفاوت های خرما کبکاب و مضافتی پی برد و آنها را از یکدیگر تشخیص داد.

محل کاشت خرما

نخل خرمای کبکاب از معدود نخلهایی است که در اکثر مناطق جنوبی کشور به آسانی رشد می کند. این نخل در مناطق خشت، کمارج، دشتستان و برازجان پرورش داده می شود و میوه نارس آن طعم تلخی دارد. به همین جهت نخل داران برای برداشت این محصول می بایست تا زمان رسیدن کامل میوه آن صبر کنند. میوه کال نخل کبکاب زرد رنگ است که در زمان برداشت به رنگ قهوه ای تیره در می آید. این میوه قهوه ای رنگ بسیار سفت است و جهت مصرف خوراکی باید حتما پخته و نرم شود.

اما رطب مضافتی به محض چیده شدن از نخل قابلیت خوراکی دارد. با این حال نخل های خرمای مضافتی تنها در استان کرمان و شهرستان بم می روید. میوه نارس این نخل قرمز رنگ و شیرین است که در آخرین مرحله به رنگ مشکی تیره در می آید. رطب مضافتی حتی در زمان نارس بودن شیرین و قابل خوردن می باشد. یکی دیگر از خصوصیات منحصر به فرد نخل خرمای مضافتی بارور شدن آن در فصل زمستان است. در واقع نخل ها در زمانی که سایر درختان به خواب زمستانی می روند، شروع به گرده افشانی می کنند.

همچنین نگهداری از رطب مضافتی شرایط سخت تر و پیچیده تری نسبت به خرمای کبکاب دارد. اما خرمای کبکاب از طول عمر و ماندگاری بیشتری برخوردار است. بنابراین یکی دیگر از تفاوت های خرما کبکاب و مضافتی در میزان ماندگاری و شرایط نگه داری آن می باشد.

خواص خرما و کاربردهای آن

اگرچه طبع هر دوی این خرماها گرم و تر است، اما هر یک کاربردهای گوناگونی دارند. خرمای کبکاب به دلیل برخورداری از قند پایین، بیشتر به عنوان یک میوه با خاصیت درمانی شناخته می شود. به گونه ای که در طب سنتی از شیره آن جهت درمان عفونت ریشه دندان استفاده می شود. اما خرمای مضافتی در بسیاری از مواقع تنها مصرف خوراکی دارد. علاوه بر آن خرمای کبکاب به دلیل داشتن بافت سفت و منسجم، به عنوان انسجام دهنده و شیرین کننده در تهیه شیرینی جات محلی نظیر رنگینک به کار می رود.
اما در صورتی که از ضعف بدنی رنج می برید باید خرمای مضافتی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. چون رطب مضافتی نسبت به خرمای کبکاب ارزش غذایی و کالری بیشتری دارد و مصرف روزانه­ی شیره آن موجب تقویت سیستم ایمنی و تامین انرژی مورد نیاز بدن شما در طول روز می شود. حال انتخاب با خودتان است که با توجه به شرایط جسمانی خود کدام یک از این میوه ها را انتخاب می کنید؟
اگرچه ما به بررسی تا از تفاوت های خرما کبکاب و مضافتی بسنده کردیم، ولی با میل نمودن این دو میوه پر خاصیت قطعا به سایر ویژگی ها و خواص این دو محصول پی خواهید برد. در ضمن مصرف روزانه­ی خرما می تواند سلامتی بدن شما را تضمین کند. بنابراین از گنجاندن این میوه شگفت انگیز در رژیم غذایی خود غافل نشوید.

از کجا بهترین خرما را بخریم؟

این روزها با وجود تولید کنندگان و تامین کننده های متعدد در کشور، خرید خرما درجه یک کمی چالش برانگیز است. بنابراین جهت خرید عمده خرما درجه یک باید آن را از مراکز معتبر فروش تهیه کنید. شرکت بازرگانی راگ یکی از معتبرترین تامین کنندگان انواع خرما در کشور است که بهترین خرمای مضافتی را با قیمت مناسب در اختیار خریداران قرار می دهد. اگر درباره تفاوت های خرما کبکاب و مضافتی اطلاعات بیشتری نیاز دارید با کارشناسان راگ تماس بگیرید.