طرز تهیه کشمش تیزابی

کشمش های تیزابی از لحاظ ظاهری به دو نوع تیزابی روشن و تیزابی خرمایی تقسیم می شوند. کشمش های تیزابی روشن که به کشمش طلایی نیز معروفند، رنگ کهربایی روشن (سبز مایل به زرد) دارند. اما کشمش تیزابی که از انگور سفید بی دانه بدست می آید...
طرز تهیه کشمش تیزابی
فهرست مطالب

کشمش نوعی خشکبار پرطرفدار است که از خشک کردن انگور تهیه می شود. این ماده غذایی از گذشته های دور تا کنون در سبد غذایی ما ایرانی ها از جایگاه خاصی برخوردار است. اما با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی روشهای تولید و فرآوری این محصول نیز دگرگون شده  و صرفا به خشک کردن آن زیر آفتاب محدود نمی شوند. کشمش تیزابی یکی از محبوب ترین انواع کشمش در بازارهای داخلی و خارجی است که از طریق افزودن تیزاب به این میوه محبوب تولید می شود.

مراحل تیزابی کردن کشمش

برای تهیه این محصول ابتدا باید انگورها به صورت خوشه ای از درخت مو (انگور) چیده و سپس به مدت یک دقیقه در محلول تیزاب قرار داده شوند. تیزاب یک محلول شیمیایی است که از طریق ترکیب کردن کربنات سدیم با روغن سبزه و آب تولید می شود. سپس کشاورزان پس از طی شدن زمان تعیین شده انگورها را از این محلول خارج نموده و داخل یک سبد یا آبکش قرار می دهند. زیرا با این کار تیزاب اضافی از بافت انگور خارج می شود. در مرحله بعدی آنها خوشه های انگور را با فاصله مناسب از یکدیگر می چینند و به مدت 5 روز تا یک هفته هر روز زیر و رو می کنند.

در نهایت پس از یک هفته انگورها به صورت یکنواخت خشک و به کشمش تیزابی تبدیل می شوند. کار تبدیل انگور به کشمش تیزابی تمام شده است و کشمش ها آماده عرضه در بازار هستند.

مزایای استفاده از تیزاب در تولید کشمش

فرآوری کشمش با استفاده از تیزاب مزایای بسیاری را برای کشاورزان، تامین کنندگان و تولید کنندگان این محصول دارد. در واقع هنگامی که سخن از تولید انبوه به میان می آید روشهای سنتی دیگر پاسخگو نیستند. بازار کشمش نیز از این قاعده مستثنا نیست. چون فرآوری کشمش به روش سنتی (خشک کردن زیر آفتاب) یک تا سه ماه زمان می برد و با توجه به حجم بالای تقاضای این محصول در بازارهای داخلی و خارجی نمی توان با این روش تولید انبوه کشمش را انجام داد و نیازهای مشتریان را برآورده نمود.

استفاده از تیزاب به تسریع روند فرآوری کشمش کمک شایانی می کند و امکان صادرات کشمش تیزابی را برای تاجران فراهم می آورد.

علاوه بر آن کشمش های تیزابی رنگ درخشان تر و بافت منسجم تری دارند. همچنین تابش نور خورشید در اکثر مواقع موجب کوچک و جمع شدن دانه های انگور می شود. اما در فرآوری کشمش تیزابی انگورها حجم خود را حفظ می کنند. شما هم با دانستن طرز تهیه کشمش تیزابی و با به کار بستن آن می توانید کشمش های درشت و نرمی را تولید کنید.

با انواع کشمش تیزابی آشنا شوید

اگرچه کشمش تیزابی در دو نوع بی دانه و با دانه یافت می شود، اما تولید کنندگان معمولا از انگور بی دانه جهت تولید کشمش تیزابی استفاده می کنند. انگورهای تولید شده در تاکستان های شهرهای تاکستان قزوین، ملکان (واقع در آذربایجان غربی) و شهرستان ملایر (یکی از شهرستان های استان همدان) برای تولید کشمش تیزابی مناسب تر هستند.

کشمش های تیزابی از لحاظ ظاهری به دو نوع تیزابی روشن و تیزابی خرمایی تقسیم می شوند. کشمش های تیزابی روشن که به کشمش طلایی نیز معروفند، رنگ کهربایی روشن (سبز مایل به زرد) دارند. اما کشمش تیزابی که از انگور سفید بی دانه بدست می آید، پس از قرار گرفتن در محلول تیزاب از رنگ سفید به قهوه ای تیره تغییر رنگ می دهد. همچنین طرز تهیه کشمش تیزابی طلایی و خرمایی با یکدیگر متفاوت است. به این صورت که برای تهیه کشمش روشن علاوه بر تیزاب از دود گوگرد نیز استفاده می شود.

نکات طلایی تهیه کشمش تیزابی

حالا که  طرز تهیه کشمش تیزابی را آموختید، با نکات طلایی تولید آن نیز آشنا شوید.

۱ – هنگام چیدن خوشه های انگور در کنار یکدیگر، بین آنها فاصله ایجاد کنید. زیرا در صورت چسبیدن خوشه ها به هم، تیزاب به خوبی جذب دانه های انگور نمی شود.

۲ – بیش از زمان مجاز تعیین شده انگورها را درون محلول تیزاب قرار ندهید. چون با این کار نه تنها کشمش ها طعم تلخ به خود می گیرند، بلکه با آغشته شدن بیش از حد به تیزاب سمی و بیماری زا می شوند.

۳ – در طرز تهیه کشمش تیزابی میزان اسید نیتریک به روغن 2 به 1 تعیین شده است. پس جهت به دست آوردن کشمش خوش طعم حتما همین نسبت را رعایت نمایید.

تشخیص کشمش تیزابی اصل

کشمش تیزابی اصل دارای مشخصات زیر است:

۱ – این نوع کشمش بافت براق و حالت روغنی دارد.

۲ – کشمش تیزابی بر خلاف کشمش آفتابی نرم و آبدار است.

۳ – پس از شستن این محصول با آب معمولا مقداری روغن روی آب باقی می ماند.

۴ – کشمش تیزابی طعم شیرین تری نسبت به کشمش آفتابی دارد.

در واقع کشمش تیزابی با برخورداری از طعم و ظاهر مطلوب در سالهای اخیر به محبوب ترین نوع کشمش برای صادرات تبدیل شده است. خریداران زیادی به دنبال بهترین کشمش تیزابی جهت فروش به سایر کشورها هستند.

بهترین مرکز فروش کشمش تیزابی کجاست؟

امروزه مراکز زیادی در زمینه فروش عمده کشمش تیزابی فعالیت می کنند. اما کجا بهترین کشمش تیزابی درجه یک را با قیمت مناسب ارائه می دهد، بسیار مهم است. بنابراین اگر شما نیز قصد خرید عمده کمشمش تیزابی صادراتی اصل را دارید، همین حالا با مشاوران راگ تماس بگیرید. شرکت راگ به عنوان یکی از برترین تامین کنندگان خشکبار در ایران، بهترین محصولات را با کیفیت تضمینی به شما مشتریان و تاجران گرامی عرضه می کند. همچنین این شرکت با تامین مستقیم و بدون واسطه محصولات می توان ارزان ترین کشمش اعلا را در اتیار شما قرار دهد.