خانه شکلاتی استانبول کجاست؟

در سال ۱۹۵۷ کارخانه شکلات‌سازی پلیت در استانبول افتتاح شد که ایده ساخت آن توسط فردی به نام  صلاح‌الدین عایان (Selahattin Ayan) طراحی شد. او در ابتدا تعداد زیادی مجسمه های شکلاتی ساخت که در ادامه تصمیم گرفت آنها را به موزه تبدیل...
موزه شکلاتی استانبول
فهرست مطالب

استانبول با داشتن جاذبه های متنوع گردشگری مرکز توریستی ترکیه است که هر ساله گردشگران زیادی را از تمام مناطق دنیا به خود جذب می کند. یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری استانبول «موزه شکلات استانبول» یا «موزه شکلات پلیت» می باشد. اینجا شهری رویایی از شکلات است که شما را به دنیای فانتزی ها و تخیلات کودکی می برد. در این موزه بسیاری از آثار تاریخی استانبول، بزرگان و مشاهیر جهان با شکلات ساخته شده اند. این موزه برای کودکان بسیار جذاب و دیدنی است.

در سال ۱۹۵۷ کارخانه شکلات‌سازی پلیت در استانبول افتتاح شد که ایده ساخت آن توسط فردی به نام  صلاح‌الدین عایان (Selahattin Ayan) طراحی شد. او در ابتدا تعداد زیادی مجسمه های شکلاتی ساخت که در ادامه تصمیم گرفت آنها را به موزه تبدیل نماید. اولین موزه شکلات استانبول در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد که قدم زدن در کنار آبشارهای شکلاتی را برای بازدیدکنندگان فراهم کرد. در موزه پلیت بسیاری از بناهای تاریخی ترکیه در ابعاد واقعی، ساخته شده است. به همین خاطر این موزه به بزرگ‌ترین موزه شکلات جهان تبدیل شده است.

 قسمت های مختلف موزه شکلاتی

این موزه در مساحت پنج هکتار در کنار کارخانه شکلات سازی ساخته شد که در آن قسمت های مختلفی وجود دارد. در ادامه با برخی از قسمت های معروف موزه شکلاتی آشنا می شوید.

سالن ورودی موزه شکلات

در ابتدای ورود به سالن اصلی از شما با فنجانی از شکلات گرم پذیرایی می شود. در این قسمت خانه‌ شکلاتی هانسل و گرتل در ابعاد واقعی توجه همگان را جلب می کند. کشتی نوح و حیوانات شکلاتی از دیگر جذابیت های این سالن است. سپس آبشاری از شکلات شما را ترغیب می کند تا کمی از آن را بچشید. در این طبقه یک فروشگاه شکلات باعث می شود تا انواع شکلات‌های تازه و شیرینی‌های دست‌ساز را تهیه کنید.

 آبشار شکلاتی

اگر در هنگام ورود به سالن اصلی هوس خوردن شکلات تازه دارید، نگران نباشید از شما با یک فنجان شکلات گرم خوشمزه پذیرایی می شود. این فنجان عطش شما را برای شکلات کاهش می‌دهد. در حالی که به سمت آبشار شکلاتی هدایت می شوید، می توانید از دیدن آبشاری گرم از شکلات لذت ببرید. هر بازدیدکننده یک بار اجازه دارد، انگشتش را زیر آبشار بگیرد و مقداری شکلات نوش جان کند.

در قسمتی از سالن اصلی موزه شکلاتی تاریخچه شکلات‌سازی نمایش داده می شود که به شکل نقاشی‌های دیواری است. همینطور که جلوتر می روید، کشتی نوح و حیوانات سوار بر آن را می بینید البته از نوع شکلاتی!  حتی در ادامه می توانید خانه هایی را در ابعاد واقعی ببینید که از جنس شکلات هستند.

تالار استانبول موزه شکلات

بعد از سالن اصلی وارد قسمت تالار استانبول می شوید. در این تالار بناهای مهم استانبول را می بینید که با شکلات ساخته شده اند. مسجد سلطان احمد شکلاتی، مسجد ایاصوفیه، برج گالاتا، برج دختر، پل معروف تنگه بسفر و .. از جمله بناهای زیبای شکلاتی این تالار هستند. لمس بناهای شکلاتی ممنوع است. همچنین درب کاخ دولما باغچه را می‌بینید که با شکلات سفید ساخته شده است و داخل آن با شکلات شیری پر شده است. در برخی از مصنوعات شکلاتی از مغز فندق ترکیه نیز استفاده شده است. بر همین اساس خرید عمده فندق توسط سازندگان بناهای شکلاتی انجام می شود. چرا که در این سالن بیش از ۵,۰۰۰ کیلوگرم شکلات بکار رفته است.

در قسمتی از موزه برای کودکان آموزش ساخت مجسمه های شکلاتی وجود دارد، برای بزرگسالان نیز آموزش کیک‌پزی و ساخت مجسمه شکلاتی فراهم شده است. همچنین می‌توانید از نزدیک نحوه ساخت مجسمه شکلاتی را مشاهده کنید.

بهترین زمان بازدید از موزه شکلاتی استانبول

با توجه به شرایط آب و هوایی ترکیه بهتر است فصل مناسب را برای سفر به استانبول انتخاب کنید. زمستان های ترکیه سرد و تابستان هایش کمی گرم و شرجی است. بنابراین می توانید برای استفاده از بهترین شرایط جوی سفر خود را به بهار و اوایل پاییز موکول کنید.

مسیر دسترسی به موزه شکلات استانبول

برای دسترسی به موزه شکلات پلیت می‌توانید خود را با وسیله نقلیه عمومی یا خودروی شخصی به موزه برسانید. اگر با مترو بروید، در ایستگاه آوجیلار (Avcılar) پیاده شوید، سپس خود را با اتوبوس به موزه شکلات پلیت برسانید.

در موزه شکلات استانبول تمامی بناها و مصنوعات شکلاتی با دقت خاصی ساخته شده که ترکیبی از شکلات‌های تلخ، سفید و شیرین هستند. در این موزه همه چیز رویایی و شکلاتی است، به راحتی از رویای کودکی خود لذت ببرید. برای بازدید از موزه شکلاتی می توانید همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر به آن مراجعه کنید. هزینه ورود بزرگسالان ۵۰ لیر است و هزینه کودکان کمتر از ۵ سال رایگان می باشد.

در طبقه دوم موزه انواع فروشگاه های سوغاتی و صنایع دستی و رستوران های متعدد وجود دارد.

بهترین شکلات های فندقی را در موزه شکلاتی بچشید

یکی از بهترین تجربه ها در بازدید از موزه شکلاتی استانبول، امتحان کردن طعم شکلات های مختلف است. از شکلات با مغز فندق گرفته تا شکلات هایی از برندهای معروف! شکلات‌هایی که از یک فندق در مرکز با پوشش شکلاتی تهیه و  روی آن با لایه ای از شیر شکلات و شکلات فندقی پوشانده می‌شود. در همه جای دنیا شکلات های فندقی بسیار پرطرفدار است که بر همین اساس بیشتر صادرات فندق ترکیه برای استفاده در شکلات های فندقی انجام می شود.

شرکت راگ به عنوان بهترین تامین کننده فندق اعلا و با کیفیت می تواند انواع فندق اشکورات، فندق الموت و فندق ترکی را با قیمت مناسب در اختیارتان بگذارد. اگر قصد خرید فندق را دارید با کارشناسان راگ تماس بگیرید.