جشن فندق قزوین، فرهنگی هزار ساله!

آنجایی که تور برداشت فندق الموت و قزوین گردی جاذبه های بسیاری دارد، حتما دوربین عکاسی برای ثبت لحظات خاطره انگیز به همراه داشته باشید. شرکت در این جشن در فضای باز صورت می گیرد بنابراین کرم ضد آفتاب، کلاه لبه دار و...
جشن فندق در قزوین
فهرست مطالب

استان قزوین دومین تولید کننده عمده فندق ایران می باشد که با 16 هزار نهال فندق یکی از بهترین انواع فندق ایرانی را در هفتاد روستای رودبار شهرستان و الموت تولید می کند. هر ساله به مناسبت شروع برداشت فندق در قزوین و روستاهای الموت، جشن فندق برگزار می شود. در واقع جشن فندق چین، همان جشن تیرگان ایران باستان است که امروزه با اجرای برنامه های متنوعی برگزار می گردد.

جشن فندق در قزوین از مراسم با نشاط مردم منطقه الموت است که در شهریور ماه در باغ های فندق بخش رودبار شهرستان با حضور مردم و مسولان برپا می شود. در این مراسم با اجرای موسیقی محلی و فولکلوریک، ورزش های بومی، آتش بازی، لافند بازی و بازدید از جاذبه های گردشگری الموت و قلعه تاریخی لمبسر، روزی سرشار از شادی را به مردم هدیه می دهند.

جشن فندق در قزوین
جشن فندق در قزوین

جشن فندق الموت در چه مناطقی برگزار می شود؟

جشن فندق در قزوین، جشنی سنتی است که از زمان ایران باستان به جا مانده و در استان قزوین برگزار می‌ شود. این جشن در روزهای پایانی تابستان، با اجرای برنامه های شاد و متنوع اجرا می شود.

جشن فندق الموت قزوین نمادی از تاریخ و فرهنگ ایرانیان است که فرصتی برای تقویت همبستگی مردم منطقه است. در چند سال اخیر با تشکیل تعاونی های صنفی، کاشت فندق در منطقه الموت رونق بیشتری پیدا کرده و بخشی از تولید این محصول به سایر کشورها صادر می شود.

فندق از محصولاتی است که علاوه بر مصرف خوراکی، در صنایع مختلف بهداشتی، آرایشی و غذایی کاربرد فراوان دارد. در بیش از ۷۰ روستای رودبار شهرستان و الموت چهار نوع فندق زرآبادی، بادامی، سیاه بومی و سفید با بیش از شانزده هزار نهال تولید می شود.

مراسم فندق چین هر ساله در تامین معیشت مردم روستا‌های منطقه نقش مهمی دارد. چرا که این میوه پرخاصیت با ارزش غذایی فراوان در صنعت روغن، شکلات سازی و تولید عطر نیز کاربرد دارد.

روستا‌های تلاتر، هیر، یارود، فشک، آکوجان، رشکین، پررود، پرچکوه، قسطین، جونیک، زواردشت، ازگنین سفلی و سفید آب، و در شهرستان رودسر استان گیلان، روستای گره از تولیدکنندگان عمده فندق در الموت و استان قزوین هستند.

جشن فندق در قزوین
جشن فندق در قزوین

چه مراسمی در جشن فندق اجرا می شود؟

علاوه بر برگزاری نماز جماعت و اجرای آوازهای محلی و موسیقی، جشن فندق قزوین شامل فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی دیگری نیز می باشد که برخی از مهم ترین فعالیت‌ها عبارتند از:

برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی: در جشن فندق، نمایشگاه‌هایی از فرهنگ، هنر و صنایع دستی قزوین برپا می‌شود. این نمایشگاه‌ها فرصتی است برای معرفی و نمایش آثار هنری و صنایع دستی قزوینی به مردم و گردشگران محسوب می شود.

مراسم خطابه و سخنرانی: در برخی از مساجد و محلات، خطبه‌های مذهبی و سخنرانی‌ها برگزار می‌شود. این خطبه‌ها و سخنرانی‌ها به موضوعات مذهبی، اخلاقی و اجتماعی مرتبط با جامعه می‌پردازند.

جشنواره غذاهای محلی: زنان با پخت غذاهای محلی خوش طعم و متنوع از میهمانان پذیرایی می کنند.

در این روز مردم به همراه محلی ها به زمین‌های کشاورزی می‌روند و فردی با خواندن شعرهای فولکور و بداهه مراسم را آغاز می کند، اطرافیان با وی همراهی کرده و ترانه را تکرار می‌کنند. سپس اهالی شروع به فندق چینی می‌کنند. در جشن فندق دختران جوانی که به تازگی نامزد کرده‌اند، برای شوهرانشان از هسته فندق‌ گردنبند درست کرده و آن را به نامزد خود هدیه می دهند. این گردنبند به زبان محلی «گلوانه» نامیده می شود.

جشن فندق در قزوین
جشن فندق در قزوین

علت نامگذاری جشن فندق

جشن فندق قزوین به عنوان یک رویداد مهم در تقویت ارتباطات اجتماعی، فرهنگی و مذهبی مردم قزوین نقش مهمی دارد و فرصتی است برای ابراز علاقه و عشق به ارزش‌ها و تاریخچه شهر قزوین. هر چند درباره تاریخچه و منشأ جشن فندق قزوین اطلاعات دقیق و جامعی وجود ندارد و برخی از اطلاعات قابل تأیید در دسترس نیستند. اما می‌توان به برخی از افسانه‌ها و تفسیرهای مرتبط با منشأ این جشن اشاره کرد.

یکی از افسانه‌ها مربوط به تاریخچه جشن فندق قزوین می‌گوید که در قدیم، پادشاهی به نام قباد در قزوین حکمرانی می‌کرده است. او به دنبال روشنایی و خوشبختی مردم بود و برای این منظور در روزهای پایانی سال قمری، عمده‌ترین مراسم‌ها و جشن‌ها را برگزار می‌کرد. یکی از این جشن‌ها جشن فندق بود که به منظور جلب روشنایی و نور در آخرین روزهای سال قمری برپا می‌شد.

در این جشن، مردم قزوین با حمل فندق‌های روشن، شهر را به رنگ و نور می‌بردند و آتش‌ بازی‌ ها و نمایش‌ های شعبده‌ بازی را تجربه می‌کردند. با اجرای این جشن، اعتقاد بر این بود که با جلب نور و روشنایی، شر و بدی ها نابود شده و سال جدید شروع می‌شود.

این جشن به عنوان یک جشن محلی، مخصوص شهر قزوین است که برگزاری آن در سایر مناطق ایران به اندازه قزوین رایج نمی باشد! در مناطق دیگر ایران جشن‌ ها و مراسم مشابه جشن فندق قزوین برگزار می شود که برنامه های مشترکی مانند آتش‌بازی، اجرای موسیقی محلی و فعالیت‌ های مذهبی اجرا می شود. اما نام جشن‌ ها ممکن است در هر منطقه متفاوت است.

جشن فندق در قزوین
جشن فندق در قزوین

هدف از برگزاری جشن فندق چیست و چه فایده ای دارد؟

با توجه به کاربرد فراوان فندق در مصارف مختلفی همچون انواع آجیل ها، صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی و روغن گیری، خرید عمده فندق از رونق خوبی در بازارهای داخلی و خارجی برخوردار است. بنابراین با برگزاری جشن فندق در استان قزوین و منطقه الموت می توان به اهمیت این میوه پرطرفدار پی برد.

استان قزوین با برداشت سالانه 1200 تن فندق از سطح یک هزار و ششصد هکتار باغ‌های این محصول، پس از استان گیلان دومین تولیدکننده فندق کشور است .مسولان با همراهی مردم منطقه سعی می کنند تا موانع صادرات فندق به سایر کشورها را برطرف کنند و موجب ارزآوری برای کشور و توسعه باغداران فندق در کشور باشند. با افزایش تولید فندق در قزوین و همچنین گیلان می توان به افزایش صادرات فندق به کشورهای خارجی امیدوار بود.

جشن فندق چینی در قزوین، جشن شکرگزاری است!

هر ساله جشن های مختلفی در کشور برگزار می شود اما جشن برداشت فندق از درختان در واقع نوعی سپاسگزاری از خداوند برای اعطای این نعمت بی همتا می باشد. با برگزاری دورهمی ها در این جشن بسیاری از مشکلات باغداران برطرف می شود. در حاشیه جشن با شنیدن مشکلات تولیدکنندگان عمده فندق و تجربه کشاورزان با به کارگیری دانش و فناوری روز سعی می شود محصولات با کیفیت بالاتری تولید شود.

جشن فندق چینی با اجرای مراسم شال اندازی، عدم صحبت ساخت گردنبند فندق، موسیقی محلی آتش‌بازی، کشتی محلی و … بسیار جذاب و سرگرم کننده است و بسیاری از مردم با خرید تور برداشت فندق قزوین در این جشن شرکت می کنند. بازدید از مسجد جامع قزوین، کاخ چهل ستون، موزه قزوین، بازار قزوین، کاروانسرای سعد السلطنه، سر در عالی قاپو، دروازه درب کوشک، عمارت باغ سپهبد، آب انبار سردار بزرگ و  قلعه الموت از دیگر برنامه های تور برداشت فندق می باشد.

این روز سرشار از زیبایی برداشت محصول، درک نعمت های خدا و سپاسگزاری از درگاه خداوند است.

جشن فندق در قزوین
جشن فندق در قزوین

نکات مهم برای شرکت در جشن فندق قزوین

آنجایی که تور برداشت فندق الموت و قزوین گردی جاذبه های بسیاری دارد، حتما دوربین عکاسی برای ثبت لحظات خاطره انگیز به همراه داشته باشید. شرکت در این جشن در فضای باز صورت می گیرد بنابراین کرم ضد آفتاب، کلاه لبه دار و تجهیزات لازم را با خود به همراه ببرید. با توجه به زمان طولانی شرکت در این تور و داشتن پیاده روی و ایستادن های طولانی بهتر است از کفش راحت و مناسب استفاده کنید.

توصیه می شود در زمان دقیق در مراسم شرکت کنید در زمان بازدید با راهنمای تور همکاری کنید تا از سفر خود لذت ببرید.

خرید عمده فندق قزوین

اگر به دنبال فندق باکیفیت بالا و طعم بی نظیر هستید، می توانید برای خرید عمده فندق قزوین اقدام کنید. شرکت بازرگانی راگ با همکاری بهترین تامین کنندگان فندق راهی آسان و ارزان برای خرید فندق الموت می باشد. برای ثبت سفارش خود کافیست با تیم فروش راگ تماس بگیرید.