روش نگهداری میوه خشک

اگر قصد دارید تا از میوه خشک برای مدت‌ زمان طولانی استفاده کنید، بهتر است آنها را درون فریزر قرار دهید. توصیه می شود میوه خشک را در ظروف هوابند قرار دهید و در فریزر نگهداری کنید. در این صورت می توانید مدت زمان طولانی حتی تا یکسال و نیم نیز آنها را با ...
روش های نگهداری میوه خشک
فهرست مطالب

میوه‌ها به دلیل دارا بودن خواص فراوان خود از خوراکی های محبوب در تمامی جوامع است. ایران به لحاظ شرایط آب و هوایی پتانسیل رشد انواع میوه ها را دارد. به همین جهت علاوه بر تامین نیاز مصرف داخلی توانایی صادارت را نیز دارد. در حال حاضر علاوه بر میوه های تازه، صادرات میوه خشک نیز از رونق خوبی برخوردار است. این محصول در تمام طول سال قابل استفاده است و می توان آن را به مدت طولانی نگهداری کرد. روش های نگهداری از میوه خشک بر چند نوع تقسیم می شود که در ادامه به آنها می پردازیم.

ماندگاری میوه خشک به طور معمول و در دمای محیط بین ۴ ماه تا یکسال است. اما استفاده از روش های نگهداری درست باعث می شود تا سلامت و کیفیت این محصول حفظ شود و بتوان به راحتی آن را به سایر کشورها نیز ارسال کرد.

روش های نگهداری میوه خشک
روش های نگهداری میوه خشک

نگهداری میوه خشک در خانه

ممکن است تصور کنید که میوه‌های خشک به راحتی فاسد نمی شوند؛ این تصور در صورتی درست است که از شرایط نگهداری مناسبی برخوردار باشند. اما اگر رطوبت به آنها برسد، کپک میزنند و به سرعت فاسد می شوند. بنابراین بیار مهم است که بدانید چگونه باید از میوه های خشک نگهداری کنید.

بهترین جا برای نگهداری میوه خشک در خانه، داخل یخچال یا یک فضای سرد و تاریک است. بهتر است که آنها را در ظروف دربسته قرار دهید و سپس داخل یخچال بگذارید. به این صورت بوی سایر مواد غذایی را به خود نمی گیرند و سلامت آنها بیشتر حفظ می شود. بهترین ظروف برای نگهداری میوه خشک عبارتند از:

نگهداری در ظروف هوابند (وکیوم)

ظروفی که از درب های محافظ برخوردارند، یکی از بترین گزینه ها برای نگهداری میوه خشک هستند.  این ظروف پلاستیکی دارای درب هایی هستند که با ایجاد فضای خلاء در داخل ظرف، مانع ورود هوا و رطوبت خارجی در داخل ظروف می شود که در نتیجه، باعث می شود تا میوه‌های خشک به مدت طولانی‌تری کیفیت خود را حفظ ‌کنند.

برای نگهداری از میوه خشک در این ظروف، آنها را درون ظرف کاملا خشک قرار دهید، سپس آن را در محل خشک و خنک نگه دارید تا سلامت میوه خشک ها تضمین شود.

روش های نگهداری میوه خشک
روش های نگهداری میوه خشک

نگهداری میوه خشک در ظروف شیشه‌ای

ظروف شیشه‌ای یکی از بهترین روش های نگهداری میوه خشک ها هستند که موجب می شود تا از خطر آلودگی به حشرات و عفونت جلوگیری شود.

نگهداری میوه خشک در فریزر

اگر قصد دارید تا از میوه خشک برای مدت‌ زمان طولانی استفاده کنید، بهتر است آنها را درون فریزر قرار دهید. توصیه می شود میوه خشک را در ظروف هوابند قرار دهید و در فریزر نگهداری کنید. در این صورت می توانید مدت زمان طولانی حتی تا یکسال و نیم نیز آنها را با حفظ تازگی و کیفیت نگهداری کنید. در این روش باید مراقب باشید تا هر بار مقدار مشخصی را از فریزر خارج کنید و مدتی در دمای محیط قرار دهید تا آماده مصرف شود. مراقب باشید تا داخل فریزر در جای مناسبی باشند تا خرد نشوند.

نگهداری در کیسه‌های نایلونی

یکی دیگر از روش های نگهداری میوه خشک، کیسه‌های نایلونی هستند که به صورت هوابند باشند. مهمترین نکته ای که در این روش باید به آن توجه کنید، شرایط محیطی مانند رطوبت، نور و دمای محیط است. با رعایت این نکات می توانید مدت زمان بیشتری میوه های خشک را بدون هیچ‌گونه تغییری، نگهداری کنید.

بهترین دمای نگهداری میوه‌های خشک

دمای محیط برای افرادی که خرید عمده میوه خشک را انجام می دهند، نکته بسیار مهمی در نگهداری از انواع میوه خشک است. برای نگهداری طولانی مدت میوه های خشک باید آنها را در دمای صفر قرار دهید. اگر قصد صادرات میوه خشک را دارید، باید قبل از خرید به میزان رطوبت باقی مانده در آنها توجه کنید. اگر درصد رطوبت میوه خشک ها کمی بیشتر باشد قابلیت نگهداری طولانی مدت را ندارند و ممکن است زودتر فاسد شوند. بنابراین توصیه می شود که میوه هایی را انتخاب کنید که کاملا خشک هستند و در محیط خشک و خنک نگهداری شده اند. همچنین توجه کنید که درون آنها حشرات و کپک وجود نداشته باشند.

روش های نگهداری میوه خشک
روش های نگهداری میوه خشک

نکات مهم نگهداری از میوه‌های خشک

۱ – میوه خشک را در معرض تابش نور خورشید قرار ندهید.

۲ – میوه خشک را در جای خشک، خنک و تاریک قرار دهید

۳ – میوه خشک را درون ظروف دربسته و وکیوم قرار دهید تا کیفیت آنها حفظ شود.

۴ – میوه خشک ها را در محیط بدور از آلودگی، حشرات و باکتری ها قرار دهید.

۵ – اگر میوه خشک ها تازه هستند هنوز میزان کمی رطوبت دارند، بهتر است آنها را مدتی در محیط قرار دهید تا کاملا خشک شوند سپس در ظروف بسته بندی قرار دهید.

۶ – میوه خشک ها را از تماس با هوا دور کنید تا از اکسیداسیون و تغییر رنگ و مزه آن جلوگیری شود.

روش های نگهداری میوه خشک
روش های نگهداری میوه خشک

ماندگاری میوه‌ خشک چقدر است؟

معمولا طول عمر میوه خشک ها از چهار ماه تا یک سال است. اما به دلیل پتانسیل بالای این محصول برای فاسد شدن، بهتر است آن را سریعتر مصرف کنید و از نگهداری طولانی مدت آن بپرهیزید. اگر قصد خرید میوه خشک عمده را دارید، حتما آن را در جای خنک و تاریک و یا درون فریزر قرار دهید تا ماندگاری آن افزایش پیدا کند. در این صورت تازگی این محصول حفظ می گردد و سلامت آن نیز تضمینی است.

بسته بندی میوه خشک

برای نگهداری میوه خشک به صورت طولانی مدت، بهتر است از بسته‌بندی مناسب استفاده شود. این بسته بندی ها باید از ظروف و وسایلی باشد که توانایی ماندگاری طولانی مدت را داشته باشد.

بهترین ظروفی که برای بسته‌بندی میوه‌های خشک مناسب است عبارتند از:

۱ – بسته بندی وکیوم

۲ – ظروف پلاستیکی دردار

۳ – کیسه‌های فریزر پلاستیکی

خرید عمده میوه خشک از بهترین مراکز فروش

برای آن که کاملا از شرایط و روش نگهداری میوه خشک مطمئن باشید، بهتر است آن را از مراکز فروش معتبر تهیه کنید. شرکت بازرگانی راگ با ارائه بهترین میوه خشک صادراتی یکی از معتبرترین مراکز فروش این محصول است. برای خرید عمده میوه خشک صادراتی اعلا می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.