از کاشت فندق تا صادرات!

باغ فندق با توجه به نوع و متراژ زمین احداث می شود. در باغ های دشت و مسطح فاصله درختان از یکدیگر باید ۴ در ۵ متر مربع باشد اما در مناطق کوهستانی فواصل درختان به ۴ در ۴ متر مربع باشد. بزرگ‌ ترین تولید کننده‌ فندق دنیا، کشور ترکیه است که ...
کاشت فندق
فهرست مطالب

فندق از خانواده Betulaceae دارای ۲۵ گونه است که چندین گونه اقتصادی دارد. این میوه از قدیمی ترین میوه های خشک است که خواص غذایی و دارویی فراوانش آن را بسیار محبوب و پرطرفدار کرده است. از مغز فندق در ساخت انواع شیرینی و شکلات استفاده می شود و روغن فندق در ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد. بر همین اساس این گیاه با کاربرد متنوعی که در صنایع مختلف غذایی، دارویی و آرایشی و بهداشتی دارد، می تواند نقش بسزایی در کسب درآمد و ارزآوری برای کشور داشته باشد.

اهمیت کشت فندق

فندق با داشتن شکل درختچه ای و  ریشه های افشان گیاهی مناسب برای پیشگیری از فرسایش خاک است. فندق از گیاهان مقاومی است که در شرایط نامساعد محیطی خوب رشد می کند. کشت فندق در اراضی شیب دار موجب تثبیت خاک و  تبدیل اراضی دیمی به باغستان های پربازده و اقتصادی می شود.

از آنجایی که فندق در جهان ۳۰٪ کمتر از نیاز بازارهای جهانی است، کاشت و تولید فندق از نظر اقتصادی به صرفه و درآمد زا می باشد. این گیاه می تواند در شرایط سخت آب و هوایی نیز رشد کند اما نهال فندق تا قبل از اینکه به رشد کامل برسد، نیاز به آب کافی دارد تا خشک نشود. درختان فندق نیز برای باردهی نیاز به زمستان های نسبتا سرد و تابستان های خنک دارد. تقاضای شدید بازار برای خرید عمده فندق، منجر به افزایش قیمت این محصول و دریافت حاشیه سود بالا می شود. را بدست آورد.

الگوی کاشت فندق

باغ فندق با توجه به نوع و متراژ زمین احداث می شود. در باغ های دشت و مسطح فاصله درختان از یکدیگر باید ۴ در ۵ متر مربع باشد اما در مناطق کوهستانی فواصل درختان به ۴ در ۴ متر مربع باشد. بزرگ‌ترین تولید کننده‌ فندق دنیا، کشور ترکیه است که تولیدات این کشور حدود ۷۵٪ از نیاز جهانی را تامین می‌کند. ایران با تولید سالانه ۱۶ هزار تن فندق پس از ایتالیا، بزرگترین تولید کننده فندق در دنیاست که بر همین اساس صادرات فندق به عنوان منبع درآمد ارزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

میوه درخت فندق، کروی شکل، کوچک و مغزدار با دو پوسته بیرونی است. این میوه روغنی بسیار خوشمزه است که در ساخت شکلات های فندقی کاربرد فراوان دارد. همچنین از مغز و پوست فندق در صنایع آرایشی و بهداشتی، غذایی، دارویی و صنعتی استفاده می‌شود.

مناطق کشت فندق در ایران

در کشور ایران، استان‌های مازندران، گیلان، قزوین، اردبیل، زنجان و قم، بیشترین سطح زیر کشت  فندق را دارند. اما معروف ترین فندق ایرانی متعلق به منطقه‌ اشکورات شهرستان رودسر واقع در استان گیلان، می باشد که در حدود ۱۲ هکتار را دربرمی گیرد. بعد از اشکورات، فندق قزوین به خصوص منطقه الموت بسیار معروف و پرطرفدار است. این میوه ارزشمند، با قیمت پایین تر و به‌ صورت خام به بازار عرضه می شود. برای افزایش قیمت فندق باید به آن ارزش افزوده ای مانند شور کردن فندق، ساخت شکلات و … به آن اضافه نمایید.

به طور مثال کشور ترکیه با راه‌ اندازی کارخانه‌های متنوع مانند شکلات‌ سازی، تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، بخش بزرگی از فندق تولیدی را به صورت محصول ثانویه به سایر کشورها صادر می‌کند.

برداشت فندق

۳ تا ۴ سال پس از کاشت فندق، گل‌دهی این درختچه آغاز می شود اما باردهی فندق در سال پنجم یا ششم اتفاق می افتد و تا ۲۰ سال ادامه دارد.

شاخه‌هایی که طول آنها به ۱۶ تا ۲۵ سانتیمتر می رسند، بیشترین ظرفیت میوه دهی را دارند. برداشت فندق از اواخر تابستان شروع شده و تا اوایل پائیز ادامه دارد. پس از برداشت میوه های فندق را خشک و در وزن های مختلف بسته بندی می کنند. برای این که فندق ها تغییر رنگ ندهند، بهتر است پس از چیده شدن پوست سبز آن از میوه جدا شود.

رشد صادرات فندق در سال‌های اخیر

در سال‌های اخیر شاهد رشد قابل توجه ارسال فندق به سایر کشورها هستیم. این موضوع به دلیل خواص فندق می باشد که باعث شده تا مصرف آن بسیار افزایش پیدا کند. بسیاری از خریداران عمده فندق از کشورهایی هستند که تولید فندق در آنها امکان پذیر نمی باشد. ارسال فندق توسط کانتینر در وزن های بالا انجام می شود.  با توجه به حجم بالای فندق خریداری شده کشتی بهترین روش برای جابجایی است. عمده مشتریان فندق ایران شامل کشورهای آلمان، استرالیا، روسیه، افغانستان، امارات متحده عربی، آلمان، بحرین، پاکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و کانادا می باشد.

آمار‌ گمرک نشان می‌دهد که صادرات این محصول از نظر ارزش ریالی رشد ۳۶۰ درصدی در یک سال اخیر داشته است. بنابراین طی یکسال اخیر ارسال این محصول از نظر وزنی افزایش ۱۸۰ درصدی و از نظر ارزش دلاری افزایش ۲۸۰ درصدی و به لحاظ ارزش تومانی افزایش حدودا ۳۶۰ درصدی را داشته است.

بهترین تامین کننده فندق در ایران

در حال حاضر شرکت های زیادی در زمینه تامین فندق فعالیت می کنند اما کدام شرکت بهترین فندق را با حداقل قیمت به بازار عرضه می کند، مهم است. بنابراین خرید فندق را از طریق شرکت بازرگانی راگ انجام دهید. این شرکت از طریق بهترین تولیدکنندگان با سابقه باکیفیت ترین فندق را برای شما تامین می نماید. شما می توانید سفارش خود را از طریق آنلاین نیز ثبت کنید.