بهترین میوه های خشک صادراتی

مرغوب ترین انگورها برای تولید کشمش صادراتی از تاکستانهای استان فارس، آذربایجان غربی و فارس برداشت می شوند. بنابراین تلاش در حفظ واحیای تاکستانهای این مناطق نقش مهمی را در توسعه صادرات کشمش ایرانی و افزایش درآمدهای ارزی کشور دارد. به همین ...
میوه خشک
فهرست مطالب

میوه خشک یکی از پرطرفدارترین انواع تنقلات است که تولید آن در ایران قدمت بسیاری دارد. به گونه ای که ایرانیان از گذشته های دور تاکنون میوه ها را برای مصرف در فصل سرما خشک می کردند. البته در آن دوران تهیه میوه خشک به زمان و زحمت زیادی نیاز داشت. اما امروزه با توجه به توسعه کشاورزی و پیشرفت تکنولوژی این کار نسبت به گذشته آسان تر شده است. همچنین با توجه به چهار فصل بودن آب و هوای کشورمان،کشورهای بسیاری در بازارهای جهانی متقاضی خرید میوه خشک ایرانی هستند.

از همین رو در سالهای اخیر بسیاری از تاجران و بازرگانان کشور ما به صادرات میوه خشک روی آورده اند. اگرچه امروزه به لطف تجهیزات مدرن اکثر میوه ها قابلیت خشک کردن دارند، اما در این میان 5 میوه بیشترین سهم از بازار ایران را دارند. در ادامه شما را با محبوب ترین و بهترین میوه های خشک ایران در بخش صادرات آشنا کنیم.

انجیر خشک

کشور ما با تولید 70 هزار تن انجیر در سال، رتبه چهارم جهانی در این حوزه را به خود اختصاص داده است که همین امر انجیر خشک را در صدر لیست بهترین میوه های خشک صادراتی قرار داده است. این نوع میوه خشک به دلیل برخورداری از طعم شیرین و دلچسب نه تنها در بازارهای داخلی، بلکه در بازارهای جهانی نیز محبوبیت بسیاری دارد. به گونه ای که کشورهای حاشیه خلیج فارس، چین، ژاپن، روسیه و هند از متقاضیان پر و پاقرص خرید انجیر خشک صادراتی ایران هستند.

انواع انجیر خشک صادراتی

انجیر خشک بر اساس منطقه تولید و کیفیت به چهار دسته خشک پرک، خندان،صد و یک و معمولی تقسیم می شود که هر یک قیمت متفاوتی دارند. باید بدانید که با کیفیت ترین انجیرهای کشور در باغات شهرستان های استان فارس (استهبان، نی ریز، جهرم و داراب) کشت و جهت تهیه انجیر خشک در بازارهای داخلی عرضه می گردد.

کلاسهای تجاری انجیر خشک

تولید کنندگان میوه خشک، این محصول را فرآوری و به صادرکنندگان انجیر خشک به صورت عمده می فروشند. در واقع تاجران از مهمترین متقاضیان خرید عمده میوه خشک هستند. انجیرهای خشک صادراتی بر اساس طعم و بافتی که دارند، در کلاس های تجاری سوپر، A ،AB و B دسته بندی می شوند که در میان آنها انجیر خشک سوپر کیفیت مرغوب تری نسبت به سایر کلاس ها دارد.

مشخصات انجیر خشک صادراتی

انجیر خشک صادراتی سوپر دارای دانه های درشت، شیرین و گوشتدار است و ظاهر درخشان و رنگ روشنی دارد. همچنین انجیر خشک سوپر باید عاری از هر گونه مواد شیمیایی و آفت زدگی باشد و طعم ارگانیک آن زیر زبان حس شود.

کشمش مرغوب

اگرچه بسیاری از افراد کشمش را جزیی از خانواده خشکبارها می دانند، اما این دانه در واقع نوعی میوه خشک محسوب می شود. زیرا کشمش در واقع از خشک کردن دانه های میوه انگور به دست می آید. کشور ما ایران با تولید 180 هزار تن کشمش در سال توانسته رتبه سوم صادرات کشمش در جهان را به خود اختصاص دهد. به همین دلیل تاجران ایرانی در حال حاضر به 100 کشور دنیا انگور خشک صادر می کنند که از جمله این کشورها باید به استرالیا، بریتانیا، ایتالیا و فرانسه اشاره کرد.

انواع کشمش صادراتی

کشمش های صادراتی ایران به 5 دسته کشمش طلایی، تیزابی، انگوری، آفتابی و سبز تقسیم می شوند که میزان فروش هر یک از آنها در بازار جهانی متفاوت است. اما کشمش سبز صادراتی کاشمر به دلیل اینکه تنها در ایران تولید می شود، در بازار صادرات جهانی پیشگام است. دومین کشمش صادراتی محبوب ایران نیز کشمش تیزابی می باشد که به دلیل برخورداری از ظاهر زیبا و مجلسی در بازار جهانی تقاضای بالایی دارد.

مرغوب ترین انگورها برای تولید کشمش صادراتی از تاکستانهای استان فارس، آذربایجان غربی و فارس برداشت می شوند. بنابراین تلاش در حفظ واحیای تاکستانهای این مناطق نقش مهمی را در توسعه صادرات کشمش ایرانی و افزایش درآمدهای ارزی کشور دارد. به همین جهت انگور خشک (کشمش) را می توان یکی از بهترین میوه های خشک برای صادرات دانست.

مشخصات کشمش مرغوب صادراتی

شما به عنوان خریدار یا صادر کننده این محصول، باید ویژگی های کشمش صادراتی مرغوب را بدانید. کشمش مناسب جهت صادرات می بایست کمی مرطوب، آبدار و فاقد بافت ترد و شکننده باشد. کشورهای حوزه خلیج فارس و روسیه بهترین مقصد برای صادرات میوه خشک هستند.

قیسی یکی از بهترین میوه های خشک صادراتی

قیسی یکی از خوش طعم ترین میوه های خشک است که با نام برگه زرد آلو نیز شناخته می شود. امروزه با توجه به رشد بازارهای جهانی برگه های زردآلو در سفره اکثر ملیت های جهان  یافت می شود.

باغداران کشور ما نیز با تولید 300 هزار تن زرد آلو در سال 2022 موفق به کسب رتبه سوم جهانی در تولید این محصول شده اند. بهترین قیسی های صادراتی ایران از زردآلوهای باغات استان آذربایجان غربی، شهر شاهرود و عسگر آباد (شهرستانی کوچک در استان گیلان) به دست می آید و پس از فرآوری جهت عرضه در بازارهای جهانی عرضه می شوند.

انواع برگه زرد آلو صادراتی

برگه زرد آلو یا همان قیسی صادراتی انواع گوناگونی دارد که از جمله محبوب ترین آنها باید به قیسی آفتابی،گوگردی و تیزابی اشاره کرد. اما در میان همه­ی زرد آلوهای صادراتی، قیسی تیزابی به دلیل داشتن ظاهر زیبا و درشت در بازار جهانی مشتریان بیشتری دارد.

مشخصات قیسی مرغوب چیست؟

همانطور که بررسی کردیم قیسی یکی از بهترین میوه های خشک صادراتی کشورمان به حساب می آید. با این حال اگر قیسی بیش از حد مجاز به گوگرد و مواد افزودنی آغشته شده باشد، شانسی برای صادرات آن به سایر کشورهای جهان نخواهید داشت. پس حتما از ارگانیک بودن این محصول پیش از صادرات اطمینان حاصل نمایید.

آلو خشک صادراتی

آلو خشک ایرانی از جمله فرآورده هایی است که علاوه بر مصرف داخلی در بازارهای خارجی نیز مشتریان پروپاقرصی دارد. در واقع کیفیت و طعم منحصر به فرد آلوی باغات نیشابور، یزد و استان خراسان رضوی موجب شده که نام آلو خشک در لیست بهترین میوه های خشک صادراتی قرار بگیرد.

انواع آلو خشک صادراتی

آلو خشک صادراتی عرضه شده در بازار انواع گوناگونی دارد که شامل آلو بخارا، آلو قرمز، آلو سیاه، آلو زرد، آلو حاج حسنی و آلو طلایی می شود. همچنین آلوهای صادراتی تنها نوعی تنقلات سالم و میوه خشک مخصوص پذیرایی محسوب نمی شوند، بلکه در طبخ غذا در سراسر جهان نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

آلو خشک مرغوب ایرانی که به کشورهای بنگلادش، پاکستان، روسیه، اوکراین و هند صادر می شود دارای ویژگی های زیر است:

۱ – آلو خشک مرغوب طعم ملس دارد و هیچگونه تلخی در طعم آن احساس نمی شود.
۲ – بافت این محصول نرم، تازه و آبدار است.
۳ – آلوهای خشک صادراتی باید هم اندازه و یک دست باشند.

توت خشک از بهترین میوه های خشک صادراتی ایران

توت خشک در واقع نوعی خشکبار است که از طریق خشک کردن توت درختی تولید می شود. توت های سفید ایرانی که در اراضی کشاورزی اورامانات، یزد، بیرجند و آذربایجان غربی تولید می شوند از کیفیت قابل قبولی جهت تهیه توت خشک صادراتی برخوردارند.

انواع توت خشک صادراتی

توت­ های خشک صادراتی تنوع بالایی در بازار دارند. توت خشک سفید مشهدی، توت خشک سبز و شاه توت خشک قرمز از جمله پرفروش ترین توت های صادراتی هستند که به کشورهای عربستان، روسیه و امارات متحده عربی صادر می شوند.

توت خشک صادراتی مرغوب

پیش از خرید عمده توت خشک صادراتی به این نکات توجه نمایید:

۱ – توت خشک مرغوب باید طعم شیرین وبافت تردی داشته باشد، پس حتما طعم آن را تست کنید.
۲ – توت خشک با کیفیت عاری از هر گونه آلودگی، گرد و خاک و آفت است وعطر مطلوبی دارد.
۳ – هر چقدر رنگ این محصول روشن تر باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار است. پس به دقت رنگ توت های خشک را زیر نور آفتاب بررسی نمایید.

راگ، برترین تامین کننده میوه خشک صادراتی

اکنون که با بهترین میوه های خشک صادراتی آشنا شده اید، بهتر است معتبرترین تامین کنندگان این محصولات را هم بشناسید. شرکت بازرگانی راگ به عنوان یکی از برترین تامین کنندگان خشکبار و میوه خشک در کشور، محصولات صادراتی مورد نیاز شما را با پایین ترین قیمت و بالاترین کیفیت تامین می کند. پس برای شروع صادرات موفق همین حالا با مشاوران مجرب راگ تماس بگیرید.