بزرگ ترین تولید کننده ذرت در جهان

اوکراین ششمین تولید کننده ذرت در جهان و بزرگ ترین تولید کننده این محصول در قاره اروپا به شمار می رود. به گونه ای که این کشور با تولید 28 ملییون تن ذرت در سال، 16 درصد ذرت مورد نیاز جهان را تامین می کند. البته در حال حاضر به دلیل بروز جنگ در این کشور و ...
بزرگترین تولید کننده ذرت در جهان
فهرست مطالب

ذرت یکی از پر مصرف ترین انواع غلات در جهان است که در مناطق گرمسیری کشت می شود. این دانه خوراکی کوچک به دلیل برخورداری از کربوهیدرات و مواد معدنی مفید، منبع غذایی خوبی برای تامین انرژی مورد نیاز بدن به حساب می آید. اگر چه قدمت کاشت ذرت در جهان به اندازه سایر انواع غلات (گندم، برنج) نیست، اما سرانه مصرف آن در برخی از کشورهای جهان بسیار بالاست!

این گیاه که متعلق به خانواده ی گندمیان است، برای اولین بار توسط سرخپوستان در آمریکای جنوبی و مرکزی کشت شد. سپس کریستف کلمب بعد از کشف این قاره، دانه ذرت را به اروپا و سایر نقاط جهان برد و بدین ترتیب کاشت آن در مدت کوتاهی در سراسر جهان رواج یافت. کشت این محصول که کاربردهای گوناگونی دارد، در برخی از نقاط دنیا در حجم وسیع انجام می شود. در ادامه شما را با بزرگ ترین تولید کننده ذرت آشنا کنیم.

بزرگترین تولید کننده ذرت در جهان
بزرگترین تولید کننده ذرت در جهان

آمریکا، بزرگ ترین تولید کننده ذرت شیرین در جهان

ذرت محصول بومی کشور آمریکا محسوب می شود. در واقع آب و هوای این کشور به گونه ای است که مزارع ذرت در آن به حداکثر بازدهی می رسند. بنابر آخرین آمار ارائه شده توسط غذا و کشاورزی ملل متحد در سال 2020 ،34 درصد از ذرت تولید شده در کل جهان متعلق به آمریکا می باشد.

بخش عمده ای از مزارع ذرت این کشور در ایالتهای غربی آن قرار دارند. ایالت اوهایو که کمربند ذرت نامیده می شود، وسیع ترین مزارع این محصول را در خود جای داده اند. در مجموع حدود 96 میلیون هکتار زمین زراعی در این کشور به سطح زیر کشت ذرت رفته اند که 385 تن از محصولات آنها به سایر کشورهای جهان صادر می شود. ذرت آمریکایی که بسیاری از مردم آن را به عنوان ذرت شیرین خوراکی می شناسند، طعم لذیذی دارد. به همین جهت این دانه خوراکی در تهیه انواع سالاد، غذا و سوپ به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

چین، بزرگ ترین تولید کننده ذرت دامی در جهان

اگرچه چین بزرگ ترین تولید کننده ذرت در جهان نیست، اما 20 درصد از نیازهای بازار جهانی در این زمینه را تامین می کند. در سالهای گذشته این کشور در زمینه تولید ذرت حرفی برای گفتن نداشت. اما با توجه به رشد جمعیت و رواج فرهنگ غذایی غربی در این کشور کشاورزان چینی در طی 20 سال اخیر، تولید این محصول را 125 درصد نسبت به سالهای گذشته افزایش دادند، همین امر باعث شد تا خرید عمده ذرت دامی از کشور چین رونق بگیرد. این دانه خوراکی در حال حاضر در استانهای هیلونگجیانگ، جیلین، لیائونینگ چین پرورش داده می شود.

لازم به ذکر است که بخش اعظمی از محصولات مزارع این مناطق به عنوان ذرت دامی مورد استفاده قرار می گیرند. ذرت چینی از لحاظ طعم و کیفیت به هیچ عنوان با ذرت شیرین آمریکایی قابل مقایسه نیست و بیشتر مصارف دامی دارد.

بزرگترین تولید کننده ذرت در جهان
بزرگترین تولید کننده ذرت در جهان

برزیل، سومین تولید کننده برتر ذرت در جهان

این کشور با تولید 64 ملییون تن ذرت در سال، لقب بزرگ ترین تولید کننده ذرت در آمریکای جنوبی را به خود اختصاص داده است. کشورهای آرژانتین (با تولید 40 ملییون تن ذرت در سال) و مکزیک (با تولید 28 ملییون تن ذرت) به ترتیب رتبه دوم و سوم تولید ذرت شیرین در آمریکای جنوبی را دارند. کشت ذرت در کشور برزیل به دو شیوه سنتی و صنعتی انجام می شود. کاشت سنتی ذرت در این کشور در مناطق شرقی این کشور از جمله ایالات میناس گرایس و پارانو و کشت مدرن آن در ایالتهای غربی (ایالت ماسو گروسو) انجام می شود.

ذرت برزیلی به دلیل دانه درشت و یکدست و شیرین بودن بهترین نوع ذرت برای صادرات به شمار می روند. از همین رو برزیل بخش قابل توجهی از محصولات خود را به سایر کشورهای جهان از جمله ایران صادر می کند. همچنین ذرت برزیلی به عنوان باکیفیت ترین ذرت وارداتی در ایران شناخته می شود که متقاضیان بسیار زیادی دارد. این محصول علاوه بر کاربرد خوراکی، کاربرد دامی هم دارد و در صنایع به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

اوکراین، بزرگ ترین تولید کننده ذرت در قاره اروپا

اوکراین ششمین تولید کننده ذرت در جهان و بزرگ ترین تولید کننده این محصول در قاره اروپا به شمار می رود. به گونه ای که این کشور با تولید 28 ملییون تن ذرت در سال، 16 درصد ذرت مورد نیاز جهان را تامین می کند. البته در حال حاضر به دلیل بروز جنگ در این کشور و بمباران شدن مزارع غلات توسط ارتش روسیه میزان تولید این محصول نسبت به سالهای گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

ذرت اوکراین که به کشورهای مصر، سوریه، ژاپن و ایران صادر می شود در بازار جهانی متقاضیان زیادی دارد. روغن ذرت که یکی از محبوب ترین و سالم ترین انواع روغن در جهان است، از این محصول به دست می آید. مصرف ذرت دامی اوکراین در دامداری ها هم موجب پروار سازی دام ها می گردد.

بزرگترین تولید کننده ذرت در جهان
بزرگترین تولید کننده ذرت در جهان

مرو دشت، بزرگ ترین تولید کننده ذرت در ایران

اکنون که با برترین تولید کنندگان ذرت در جهان آشنا شدید، باید با بزرگ ترین تولید کنندگان ذرت در ایران نیز آشنا شوید. با توجه به اینکه ذرت شیرین جهت رشد به آب و هوای گرم و خشک نیاز دارد، استانهای فارس (به ویژه شهرستان مرو دشت) و خوزستان به عنوان قطب اصلی کشت ذرت در جهان شناخته می شوند. اما بخش عمده علوفه­ دامی کشور در استان کرمانشاه و اردبیل کشت می گردد.

با اینکه ایران در زمینه صادرات ذرت پیشگام نیست، اما تاجران ایرانی با صادرات به کشورهای همسایه سود قابل توجهی را به دست می آورند. شرکت راش آیین اطلس غرب به عنوان یکی از برترین تامین کنندگان غلات و خشکبار با کیفیت ترین ذرت ایرانی را جهت صادرات به تجار و بازرگانان محترم عرضه می کند. جهت خرید عمده ذرت و ورود به بازار پر سود این محصول، همین حالا برای مشاوره تخصصی با کارشناسان مجرب راگ تماس بگیرید.